Igazából senkinek sem éri meg zöld, új építésű lakásba költözni
2009 óta minden új építésű ingatlan esetében kötelezően el kell készíttetni az energetikai tanúsítványt, s azt a transzparencia érdekében kötelezően fel kell tölteni a VÁTI Nonprofit Kft. adatbázisába.
Új építésű ingatlanok esetében a tanúsítás egyszerűsített eljárásban történik – a kivitelezési tervdokumentációnak mindig része az épületre vonatkozó energetikai számítás. A tanúsítvány elkészíttetéséről az építtetőnek kell gondoskodnia. A vonatkozó kormányrendelet értelmében 10 energetikai minősítési osztályba sorolhatják be a szakértők az ingatlanokat. Az “A ” mutatóval jelölt “fokozottan energiatakarékostól” egészen az “I” betűvel jelzett “rossz” kategóriáig.
A Cordia Zrt. számításai szerint több tényező is közrejátszik abban, hogy ma Magyarországon nem érdeke egy fejlesztőnek A besorolással bíró épületet tervezni. Elmondása szerint egyrészt a kivitelezésből adódó többletköltség, másrészt pedig a vastagabb hőszigetelés miatti eladható alapterület-csökkenés számlájára írható, hogy a fejlesztők megelégednek a fokozottan energiatakarékosnál (A ) rosszabb besorolású ingatlanokkal. A kalkuláció szerint a két tényező együttes teljesülése ugyanis négyzetméterenként 30-40 ezer forintos drágulást indokolna – ezt azonban a piac már nem lenne hajlandó megfizetni. Ráadásul a fejlesztők nem hajlandóak lemondani a maximális beépíthetőségről.
A 2009 után engedélyeztetett lakásprojektek energetikai besorolása minden esetben jobb a követelményértéknél (C) – bár ez nem is annyira meglepő. Noha kormányrendelet nem határozza meg egy új építésű épület elvárt minimum besorolását, azonban az épületek energetikai jellemzőinek meghatározásáról szóló TNM rendelet értelmében egy épületet úgy kell tervezni, kialakítani, megépíteni, hogy annak energetikai jellemzői megfeleljenek a meghatározott hőátbocsátási (W/m2K) követelményértékeknek. A drágább környék, a magasabb négyzetméterárak ellenben nem feltétlenül vonzzák magukkal a jobb energetikai besorolást, s ennek nyomán az alacsonyabb fenntartási költségeket.