Geotermiáról beszélt a MOL: szeretnénk, de nem lehet

Mindaddig, amíg Magyarországon nem rendeződik a geotermikus energia hasznosításához kapcsolódó szabályozási környezet, nem várható, hogy érdemi beruházások történjenek ezen a területen – véli Fasimon Sándor, a MOL-csoport Ellátás és Trading ügyvezető igazgatója. A jelenlegi állapot veszélyezteti Magyarország területet érintő uniós vállalásait, valamint félő, hogy spekulációs szándékok miatt hasonló helyzetbe kerül az iparág, mint korábban a szélenergia.

A MOL álláspontja szerint a bányatörvényben meghatározott 2500 méteres határ erős kompromisszum, a komplexebb mélységi geotermikus projektekhez tartozó határvonalat indokoltabb lenne 2000 méternél meghúzni. Fasimon Sándor emlékeztet rá, hogy ettől a mélységtől gyakorlatilag a szénhidrogén-bányászatban ismert kockázatok jóval nagyobb mértékben vannak jelen, így például egy kitörés lehetősége is, ami a jelentős gazdasági károkon túl emberéleteket is követelhet és felveti a szabályozó felelősségét is. Ezért a szakértelem és a megfelelő felkészültség kiemelt fontosságú ebben a szegmensben.

2000 méternél jól különválaszthatók a kisebb komplexitású, alacsonyabb tőkeigényű, főként direkt hőhasznosítást célzó projektek, és a magasabb felkészültséget igénylő áramtermelési projektek – mondja Fasimon Sándor.

 

Tovább a Portfolio.hu cikkére.