Frankhitelek egy százalék alatt
Mindent megtesznek a bankok az ügyfelek megszerzésére: akár 0,77 százalékos kamatláb mellett is hajlandók finanszírozni a svájcifrank-alapú lakáshiteleket. Terjedőben vannak a lakáshitelekhez kapcsolt kockázati biztosítások is. Érdemes azonban vigyázni: bár az adós rizikóját csökkentik, a szerződés díja borsos lehet, míg a kamatszint sokszor csak néhány hónapra szól.
Most érdemes lakáskölcsönt igényelni – olvasható ki a bankok év eleji akcióiból. Aki ugyanis március végéig rendeli meg svájcifrank-alapú jelzáloghitelét, akár egy százalék alatti kamatszinttel is számolhat – természetesen csak az első néhány hónapra. A bankok nem szűkölködnek a kiegészítő és kapcsolt termékek választékában sem: ma már a legtöbb hitelintézet akár élet- vagy törlesztési biztosítással együtt kínálja termékeit, és az sem ritka, ha az ügyfél ajándék hitelkártyát vagy aktív folyószámla esetén folyósítási jutalékkedvezményt kap.
Akció után feketeleves
Az akciós kamatok vizsgálatakor ugyanakkor érdemes figyelembe venni a bank kondíciós listájában szereplő (nem akciós) kamatszintet is, a hiteltörlesztés nagy részét ugyanis – jellemzően az első év után fennmaradó hányadot – várhatóan ez alapján kell majd visszatörleszteni. Talán ennél is több információt rejt magában a teljes hiteldíjmutató (THM), amely bár az árfolyamkockázatról semmit nem árul el, jó képet nyújt a kamat mellett fizetendő egyéb díjakról.
Az év eleji kamatverseny-akciót az MKB Bank nyerte: a hitelintézet a március 31-ig benyújtott kérelmekre az első 12 hónapban csupán 0,77 százalékos kamatszinttel számol, és a kondíciós lista szerinti kamatszint is különösen kedvező, 2,9 százalékos. A legkedvezőbb teljes hiteldíjmutatóval azonban a CIB és az OTP Bank akciós ajánlata büszkélkedhet. A CIB 1,49 százalékos, szintén az első 12 hónapra szóló kamatának THM-je 4,28–5,39 között alakul, míg az OTP 3,95 százalékos akciós kamatozású konstrukcióját 4,35 százalékos THM-mel kínálja, szemben az MKB lakáskölcsönének 5,7–5,87 THM-ével.
A kedvezményes termékekhez nem csupán alacsony kamatszint, hanem egyéb „ajándék” szolgáltatások is járulnak. Az MKB elengedi a hiteligénylési díjat, míg a CIB-nél az ügyfelek 200 ezer forintos hitelkerettel feltöltött plasztikot kaphatnak, amelynek első éves díját a bank elengedi.
Ezt a két tényezőt gyúrta egybe az Inter-Európa Bank, amely a leginkább próbálja magához kötni a lakáshitellel már megnyert ügyfeleket. A bank 1,99 százalékos kamatot garantál, azonban csupán 3-6 hónapra. Ezenfelül folyószámla-hitelkeretet vagy hitelkártyát ad az ügyfélnek 100 ezer forintig, s a kártya díjának a felét az első két évben elengedi. Ezenkívül az IEB aktív folyószámlával rendelkező ügyfeleinek (munkabér-folyósítás a számlára, bankkártya és legalább két csoportos megbízás esetén) nem számol fel folyósítási jutalékot. Az OTP Bank aktív folyószámlájú ügyfelei az első éves kezelési költség alól mentesülnek.
Elszaporodtak a lakáshitelekhez ajánlott biztosítások is. A legjellemzőbb a törlesztési biztosítás – ez munkanélküliség, keresőképtelenség, továbbá rokkantság és baleseti halál esetén vállalja át a törlesztés terhét a nehéz helyzetbe került ügyféltől. Ám ezt érdemes meggondolni, hiszen a biztosítás díja akár a hitel forintban meghatározott összegének csaknem negyede is lehet, és csupán az első öt évre szól.