Fellendülőben az ingatlanpiac a régióban
A tavalyi évnek több okból is örömmel intettünk búcsút, hiszen sok tekintetben nehéz és kihívásokkal teli év volt – mondta John Duckworth, a Jones Lang LaSalle közép-kelet európai régiójának ügyvezetője.
2010-ben már javuló piaci feltételekre számítunk az ingatlanpiac minden területén, de ez minden bizonnyal lassú folyamat lesz és 2011-ben is tart még.
A régió piacait különböző mértékben sújtotta a válság és a hatása is más az egyes országokban. Van olyan piac, amelyre a fejlődés szakaszában mért ütést a válság, míg máshol a már érett piacnak kellett ugyanezzel szembenéznie.
Európa-szerte tapasztalják a befektetői és bérlői bizalom javulását, ami a minőségi ingatlanok piacát mozgásba hozza. Az új fejlesztések száma korlátozott maradt, mivel a finanszírozás továbbra is nehezen elérhető és a fejlesztők az épüleik jelentős részére előbérleti szerződést kell biztosítaniuk, mielőtt az építkezést egyáltalán megkezdhetnék. A bérlői aktivitás minden szektorban visszaesett 2009-ben az előző évekhez viszonyítva, mivel a már említett finanszírozási problémák miatt a vállalatok költözési vagy bővülési terveit sok esetben el kellett halasztani. Részben ennek tudható be, hogy megemelkedett a szerződés megújítások és hosszabbítások aránya, főként az irodapiacokon. A csökkenő bérleti díjak lassan elérik a mélypontot, ahonnan már stabilitás várható 2010. folyamán.
Furulyás Ferenc, a Jones Lang LaSalle budapesti irodájának ügyvezető igazgatója szerint Budapesten a 2009-ben piacra került túlkínálat a lassan fellendülő bérlői aktivitásnak köszönhetően elkezd csökkenni. Ennek hatására a bérleti díjak főleg a külső kerületekben tapasztalható csökkenési üteme lelassul, illetve megáll. Ezt követően, leghamarabb 2011 közepén a banki finanszírozás is kockázattűrőbbé válhat, de a közelében sem lesz a 2006-2007-ben tapasztalt szinteknek. Egyelőre azonban nem látható javulás a finanszírozás terén, a bankok kizárólag a kiváló elhelyezkedésű, kiemelkedő ingatlanokra hajlandóak finanszírozást nyújtani, mivel ezek a projektek jobban átlátható cash-flow-val rendelkeznek. A saját erő mértéke a két évvel ezelőtti szintek 2-3-szorosára emelkedett és gyakran a teljes projektérték 50-80 százalékát is elérheti.
Az elmúlt 12 hónapban a likviditás hiánya és a bizalom visszaesése Közép-Kelet Európát súlyosan érintette, de ez most megváltozik. Azt tapasztalják, hogy néhány befektető visszatért a régióba, hiszen több tranzakció is lezárult az iroda, kiskereskedelmi, logisztikai és hotel szektorban, összesen 1,93 milliárd Euró értékben. Összehasonlításképpen 4,2 milliárd euró volt a befektetési volumen a régióban 2008-ban, és ennek majdnem a duplája, 7,4 milliárd euró volt 2007-ben.
A bérbeadási piac feltételei most minden szektorban a bérlőknek kedveznek. Több bérlő kényszerült a válság hatására elhalasztani vagy lemondani a költözési és bővülési terveiről. A világgazdaságot érintő pozitív hírek ellenére még időbe telik, míg ez az üzleti bizalomra is hatással lesz.