Felavatták Nagy-Britannia első széndioxidmentes aktívházát
A napokban adták át az Egyesült Királyságbeli Rothwellben a CarbonLight Homes elnevezésű aktív-ikerházat. A csúcstechnológiával tervezett és kivitelezett épület az első olyan megvalósult projekt a szigetországban, mely megfelel a brit kormány zéró széndioxid-kibocsátás követelményeinek.
A VELUX Cégcsoport a következő generáció épülettervezési elképzeléseit támogatva indította útjára 2009-ben Model Home 2020 elnevezésű kísérleti projektjét. A program során a Cégcsoport összesen hat, a fenntartható építkezés jegyében készülő házat épít fel partnerei segítségével Európában: az eddig elkészült kísérleti épületek között egyetemi épület, valamint újépítésű és felújított családi házak szerepelnek.
A most elkészült CarbonLight Homes (Széndioxid-semleges Otthonok) elnevezésű aktívház érdekessége, hogy az Egyesült Királyságban elterjedt környezettudatos építési projektek szokásával szemben ez az ikerház nem csupán prototípus, hanem valódi otthonként, több család számára készült. Éppen ezért a tervezők és kivitelezők kiemelt figyelmet fordítottak arra, hogy olyan épületegyüttest hozzanak létre, amelyben igazi élmény lakni: kényelmes, jelentősen javítja a benne élők életminőségét, ugyanakkor egyszerű felépíteni és megfizethető is.
Köztudott, hogy az emberek egészgégére és közérzetére jótékony hatással van a sok napfény és a friss levegő. A belső térben létrehozható természetes megvilágítás mértékét a “világítási tényezővel” (daylight factor) határozzák meg, mely százalékban fejezi ki, hogy a belső térben a külső fénymennyiség mekkora része érvényesül. Nagyon jól megvilágított térről beszélünk, ha a bevilágítási tényező eléri vagy meghaladja az 5%-ot. A CarbonLight Homes két lakását úgy alakították ki, hogy átlagosan legalább 5%-os világítási tényezővel rendelkezzen. Ez az érték háromszor akkora, mint az Egyesült Királyság „Fenntartható Otthonok Szabályrendszere” (Code of Sustainable Homes) című dokumentumban meghatározott szükséges világítási tényező.
Mint azt Tornóczky Mónika, a VELUX Magyarország Kft. építésze elmondta: „Az energiahatékonyság optimalizálásával, a napkollektorok és hőszivattyúk alkalmazásával sikerült a CarbonLight Homes lakások széndioxid-kibocsátását 70%-kal csökkenteni. A fennmaradó 30% megtakarítást úgy érik el, hogy az épület környezetében található lakóépületek energiahatékonyságát növelik meg a tető hőszigetelésével. A beruházás szén-dioxid egyenlegét így kívánják 0%-ra csökkenteni.”
A kellemes beltéri klíma és friss levegő természetes és gépi szellőztetés útján is biztosított az ikerház mindkét lakásában: nyáron a friss levegő keringetésével és az ablakok nyitásával kellemes hűvös van a szobákban. A hideg évszakokban a napkollektoros fűtési igények egy innovatív gépi szellőztető rendszer segítségével, hővisszanyerés útján csökkenthetőek; a rendszer friss levegőt áramoltat az épületbe, és azt a konyhából és fürdőszobából nyert hő segítségével melegíti fel. A CarbonLight Homes épületet július elején Londonban megrendezett Brit Otthonok Versenyén (British Homes Awards) az Építési Technológiák Innovációs Díjával (Innovation Award for Building Technology) tüntették ki.