A 4-es metró még feljebb repítheti a legkedveltebb budai kerületet
Már két éve is a legalacsonyabb kihasználatlansággal üzemelő alpiac volt, ráadásul a 4-es metró tavalyi átadása, az 1-es villamos közelegő meghosszabbítása, valamint a Kelenföldre tervezett új fejlesztéseknek köszönhetően csakis felfelé vezet az út Dél-Buda számára. Elérkeztünk a budapesti irodapiac szegmenseit bemutató sorozatunk harmadik részéhez, melyben a XI. kerületet lefedő alpiaccal ismerkedhetünk meg az irodaház.info adatbázisának segítségével.
A sorozat első két részét az alábbi linkre kattintva olvashatod:
2015.03.01 16:21Megmutatjuk, hol a legdrágább dolgozni Budapesten
2015.02.15 07:07Megmutatjuk Budapest legnépszerűbb helyét
A Budapesti Ingatlan Tanácsadók Egyeztető Fóruma (BIEF, BRF) nyolc alpiacra osztja a budapesti irodapiacot és ezen bontás alapján közli negyedéves statisztikáit. 2014-ban a teljes irodaállomány 11%-a koncentrálódott a dél-budai alpiacra. Bérbeadások tekintetében részesedéséhez mérten volt sikeres a térség, itt realizálódott terület alapján a bruttó bérbeadás 11%-a. A bérirodák kihasználatlansága 2013-hoz képest mintegy 8 százalékponttal csökkent, 2014 végén 12,7%-on állt, ami magasan a legalacsonyabb érték a fővárosi alpiacok között.
A dél-budai azon kevés alpiac közé tartozik, ahol a bériroda állomány bővült 2014-ben, összesen 3600 négyzetméterrel, ez egy kisebb irodaház felújításának köszönhető.. Az összes újonnan átadott terület 19%-ra koncentrálódott így a XI. kerületre. A tavalyi év utolsó negyedévében itt zajlott le a bruttó bérbeadás 12%-a, összesen 14 031 négyzetméterre kötöttek szerződést, melynek legnagyobb része megújítás volt, bár a bővülések aránya sem elhanyagolható.
A budapesti irodatérképen kirajzolódik, hogy a dél-budai irodaházak többsége két fő közlekedési tengely, a Budafoki út és a Budaörsi út vonzáskörzetében helyezkedik el. Érdemes megemlíteni, hogy mindkét térség közlekedése jelentős változáson megy keresztül, a Budaörsi út környékét a 4-es metró tavalyi átadása hozta valamivel közelebb a belvároshoz, míg a Budafoki út térsége alig néhány héten belül megkapja régóta várt kötöttpályás kapcsolatát az 1-es villamos meghosszabbításának köszönhetően.
Lássuk az irodaházakat!
A legnagyobb komplexum: Infopark
A képre kattintva még több fotót láthatsz az irodaházakról!
Bár egy az egyben nem szerepel egy hirdetési felületen sem és az egyes irodaházak nincsenek olyan szoros összeköttetésben, mint a többi itt felsorolt irodapark esetében, Budapest legnagyobb irodakomplexuma egyértelműen a dél-budai Infopark. A hivatalos honlap leírása szerint az Infopark Közép-Kelet Európa első innovációs és technológiai parkja, elsősorban az informatika, a telekommunikáció és a softwarefejlesztés képviselőinek progresszív központja, ahol multinacionális vállalatok mellett fiatal és feltörekvő cégek is székhelyre találtak. Az irodaparkban közel 100 000 négyzetméter bérbeadó terület épült fel 2009-ig.
A képre kattintva még több fotót láthatsz az irodaházról!
Az IP West Irodaház első két fázisa (15 800 négyzetméter irodaterület és 340 parkolóhely) az átadást követően 100%-ban bérbeadásra került. Az újabb és egyben utolsó fázisokban 14 000 négyzetméter irodaterület és közel 500 parkolóhely került megépítésre. Az irodaházat a rendkívül hatékonyan kihasználható, rugalmasan alakítható, világos irodaterek jellemzik, ahol a magas műszaki színvonal egyedi építészeti megoldásokkal és formabontó elemekkel párosul – áll az adatlapján. A 30 000 négyzetméteres irodaház jelenleg 88%-os kihasználtsággal üzemel.
A képre kattintva még több fotót láthatsz az irodaházról!
A Duna jobb partjának második legdrágább irodaháza (a bel-budai MOM Park Towers után) a a XI. kerületi Science Park, ahol 14- 16 euró közötti bérleti díjra számíthatnak a cégek. A Petőfi híd lábánál elhelyezkedő irodaház esetében az üzemeltetési költség további 3,5 eurót tesz ki havonta és négyzetméterenként. A leírás szerint többek között modern természetbarát hűtőgerendás légkondicionálás, napfényes, világos irodák, biztonságos földalatti garázs autómosóval, valamint fény- és hangvédővel ellátott ablakok várják azokat, akik az Irinyi József utcába teszik át székhelyüket.
A tervezett: Budapest ONE
A Kelenföldi pályaudvarnál épülő új komplexum az eddigi legnagyobb multimodális közlekedési csomópont lehet, a 70 ezer négyzetméteres irodapark építése még az idén elindulhat. A Futureal Csoport 170 millió eurós (kb. 52 milliárd forint) beruházása több ütemben valósulhat meg, az első ütem építése 2015 első negyedévében kezdődhet meg, várható befejezése 2017 első negyedévére esik. Az irodákhoz 1420 férőhelyes mélygarázs is épül, a fejlesztés pedig közvetlenül kapcsolódik a vasút túloldalára tervezett Etele City Center kereskedelmi és szórakoztató központhoz.
A “vidéki”: Budaörs Office Park
A képre kattintva még több fotót láthatsz az irodaházról!
Bár közigazgatásilag nem tartozik Budapesthez, így Dél-Budához sem, Budaörs szinte egybenőtt a fővárossal, ráadásul több modern irodaházzal rendelkezik, így érdemes itt megemlékezni a budapesti perifériaként aposztrofált alpiac legdrágább munkaközpontjáról. A főváros környékén ezen a településen találjuk a legmagasabb bérleti díjakat: a Budaörs Office Parkban egy négyzetméternyi iroda havi bérleti díja 5 – 9 euró között mozog, amihez 4,5 eurós üzemeltetési díj társul. Az irodaház bérlői olyan extrákat élvezhetnek, mint természetes fény minden irodaszinten, folyamatos, zárt láncú épületfelügyeleti rendszer, valamint csodálatos kilátás a Budai hegyekre és környező területekre. Jelenleg 9900 négyzetméter kiadó a 17 200 négyzetméteres, A kategóriás irodaházban.