A 21. századi igényeknek megfelelő környezetben az újjáépült központi, budaörsi légimentő bázis

A mai napon átadott budaörsi légimentő bázissal háromra nőtt a 21. századi igényeknek megfelelő modern, európai színvonalú légimentő bázisok száma. A beruházásnak köszönhetően a közép-magyarországi régió és a szomszédos megyék teljes területén biztosított a lehető leggyorsabb, helikopteren történő szakszerű betegellátás.

Kormányzati, önkormányzati valamint az üzleti szféra összefogásával jöhetett létre hazánk legmodernebb, európai mércével mérve is a legkorszerűbbek közé tartozó légimentő bázis. A légimentő bázis építésének teljes költsége bruttó 235 millió forint volt. A beruházás megvalósulásához az Egészségügyi Minisztérium 150 millió forinttal járult hozzá. További támogatók: Országos Mentőszolgálat, Állami Autópályakezelő Zrt., Vodafone Magyarország, Budaörs Törökbálint és Százhalombatta önkormányzatai valamint a Magyar Légimentő Nonprofit Kft.

A korábbi, kedvezőtlen körülményeket a fejlesztésnek köszönhetően 21. századi környezet váltja fel. Az Egészségügyi Minisztérium 2008-ban is több millió forintos forrást biztosított a bázis számára, az ebből vásárolt tankoló tartálykocsival vált lehetővé ekkor a légi járművek biztonságos üzemanyag vételezése. Viszont az épületet, amely egyszerre szolgált raktárként és a személyzet elhelyezésére, csak gazdaságtalanul lehetett üzemeltetni, a mentőhelikopter tárolására pedig a Budaörsi Repülőtéren kellett igénybe venni egy fűtetlen hangárt. Az új helyen az építkezés 2009 őszén megkezdődött, a műszaki átadás-átvétel december végén megtörtént.

Az új bázis az ország legmodernebb, az európai standardoknak is megfelelő állomása. Az elmúlt négy év alatt közel 2500 feladatot elvégző központi állomáshely megszolgálta az új létesítményt, ami a legjobb feltételeket biztosítja mind a mentést igénylők, mind az ott dolgozók számára.

A bázison két (egy ügyeleti és egy tartalék) helikopter befogadására alkalmas, 500 nm-es, acélszerkezetű, fűthető hangár épült, külön egészségügyi és műszaki raktárral. Így lehetőség nyílt a gépek korszerű tárolására, karbantartására, valamint itt az éjszakai szerelés is lehetséges. Az egyenként közel 1, 2 milliárdos technikai felszerelés is végre a fűtött hangárban kaphatott helyet. Ugyanitt található az országos egészségügyi és karbantartói raktár is. Az összesen 400 nm-nyi területű szociális és közösségi helyiségek méltó körülményeket biztosítanak a légimentőknek a kivonulások közötti időtöltésre, a pihenőidő kulturált eltöltésére. A repülés-koordinátor az ügyeleti blokkból segíti a helikopterek mozgását, továbbá az országos oktatóközpont, a teljes országos központi raktár, valamint a mentési munkákat ellátó Magyar Légimentő Nonprofit Kft. irodái is a bázison találhatók. A rendelkezésre állási időben szolgálatot teljesít egy pilóta, egy orvos, egy mentőtiszt, egy műszaki szakember és a repülési-koordinátor.

Az üzemanyag ellátást megkönnyítendő saját kerozinkút jött létre, chip kártya vezérlésű kimérő egységgel. A tankolási lehetőségen túl a bázis saját fénytechnikával is rendelkezik, így üzemelése függetlenné válhatott más repülőterek nyitva tartásától. A mentést a szakszemélyzet egy Eurocopter EC 135 típusú és egy saját tulajdonú Ecureuil AS 350 B típusú géppel végezheti.

Az épület zöld technológiával épült, az energiaellátást jelentős részben megújuló energia biztosítja. Talajregiszteres szellőztetést alakítottak ki, megteremtették a napelemes, napkollektoros melegvízellátás és áramtermelés, valamint a szelektív hulladékgyűjtés lehetőségeit. Az Aktuál Bau Kft. által elvégzett kivitelezés az ausztriai légimentőbázisok tervei alapján, de a magyarországi viszonyokhoz adaptálva valósult meg.