180 forintos frankárfolyam fölött a kormány fizeti a kamatokat

A kormány megállapodott a Bankszövetséggel a devizahitelesek megsegítésére kialakított új csomagról is. 180 forintos frankárfolyam fölött a kormány és a bankok átvállalják a kamatterheket, a tőkerész pedig egy gyűjtőszámlán halmozódhat egészen 2016-ig. Matolcsy György szerint ezzel a megoldással a frankhitelesek havi terhe 30-35 százalékkal csökkenhet.

299 forintos euróárfolyamon számolják át a 2012-es költségvetést a 268 forint helyett, és 1,5 százalék helyett 0,5 százalékos növekedéssel számolnak jövőre. E két korrekciónak együtt 320 milliárd forintos kiesés a hatása, jelentette be Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter csütörtökön, ezt kell valamilyen módon pótolni.  A költségvetésben keletkező 320 milliárd forintos lyukat négy forrásból tömi be a kormány. Egyrészt felhasználják az országvédelmi tartalék 200 milliárdját. További 48 milliárd várható attól, hogy a magánnyugdíjpénztárakban maradók tagi befizetéseit az állami nyugdíjkasszába irányítják. Emelik a dohánytermékek jövedéki adóját is ami 20 milliárdot hoz. Matolcsy elmondta, ezeken felül a minisztériumokban 52 milliárd további fejezeti tartalékolást kell teljesíteni.

A megállapodás lényegében megfelel korábbi értesüléseinknek: azok a devizahitelesek, akiknek nincs 90 napnál régebb óta halmozódó tartozásuk kérhetik az új árfolyamrögzítés – egy ilyen konstrukció most is él, de nem volt túlságosan népszerű. Az új rendszer lényege, hogy a bankok és a kormány a 180 forinton rögzített frank és a 250 forinton rögzített euróárfolyam fölött részben átvállalja az adósok terheit. A rögzített és a piaci ár közötti különbözet az eredeti árfolyamrögzítéshez hasonlóan egy gyűjtőszámlán halmozódik (de nem 2014 végéig, hanem két évvel tovább, 2016 végéig), a változás, hogy a gyűjtőszámla-egyenleg kamatait a költségvetés és a bank fele-fele részben fizeti, tehát az nem duzzasztja majd a gyűjtőszámlán halmozódó tartozást. Ez jelentős segítség lehet az adósoknak, ráadásul részben azt a problémát is kezeli, amire korábban az MNB figyelmeztetett: hogy a kedvezményes időszak végén túl nagy összegek gyűlhetnek össze a gyűjtőszámlákon, így a megmentett adósok később megint bajba kerülnek.

 

Szintén változást jelent, hogy a bankok a gyűjtőszámla-kamatokat frankhitel esetén maximum 270 forintos árfolyamig fizetik, euróhitelnél pedig 340 forintig vállalják a terhet. A plafon fölötti már száz százalékban a költségvetés fizeti majd a kamatokat, a bankok itt már mentességet kapnak. Matolcsy szerint a lépés a havi törlesztő és kamatterhet 30-35 százalékkal csökkenti azoknak az ügyfeleknek, akik belépnek az új árfolyamrögzítésbe. (A lehetőséggel nem élhetnek a vállalkozások és az önkormányzatok.) Azoknak, akik 90 napon túli késedelemben vannak, teljes forintosítással és a fennálló tartozás negyedének elengedésével segítenek. A Magyar Bankszövetség tagjai vállalják, hogy erre vonatkozó törvényi szabályozás esetén a 2011. szeptember 30-án a minimálbér összegét elérő, és 90 napot meghaladó késedelembe esett deviza jelzáloghitel-adósok tartozását – amennyiben a deviza jelzáloghitel átváltására korábban nem került sor – forintra váltják, és a tartozás 25 százalékát elengedik 2012. május 15-ig, feltéve, hogy a devizakölcsön-szerződés megkötésekor a fedezeti ingatlanok forgalmi értéke összesen a 20 millió forintot nem haladta meg. Ehhez az adósnak március 15-ig nyilatkoznia kell arról, hogy a késedelembe esésének oka a fizetőképességében beállott jelentős, igazolható romlás volt.

 

A forintosítás mellé kamattámogatás is járna az adósoknak. Ez – összhangban a kormány által elfogadott általános kamattámogatással – 5 évre szól, mértéke az első évben az állampapír-referenciahozam (ÁKKH) 50 százaléka, a második évben 45 , a harmadik évben 40, a negyedik évben 35, míg az ötödik évben 30 százaléka. A kamattámogatásban részesülő hiteladósok hitelét a bank átütemezheti úgy, hogy az igénybevételétől számított 5 évig a hiteladós csak a hitel kamatát törleszti.

 

A Nemzeti Eszközkezelő a jogosult jelzáloghitel-adósok lakóingatlanát abban az esetben is megvásárolja, ha a háztartásban csak egy gyermeket nevelnek, akikre tekintettel a hiteladós a vele egy háztartásban élő házastársa vagy élettársa családi pótlékra jogosult. A kormány biztosítja annak feltételeit, hogy a Nemzeti Eszközkezelő 25 ezer lakóingatlant tudjon megvásárolni 2014 végéig a következő ütemezés szerint: 2012 végéig 8000 darabot, 2013 végéig 15000 darabot, 2014 végéig 25000 darabot.

 

A bankok emellett a bankadó 2011-es összegéből leírhatják a végtörlesztés miatt elszenvedett árfolyamveszteségeik és a 90 napon túli tartozásokból elengedett összeg 30 százalékát. A bankadó mértéke és alapja 2012-ben nem változik, 2013-ban felére csökken, míg 2014-ben “csak az Európai Unió jogrendjében elfogadott bankadónak megfelelő, vagy az Európai Unió tagállamaiban alkalmazott bankadó alapok és bankadó kulcsok átlagos mértéket meg nem haladó banki különadó kivetésére kerülhet sor” – írja a megállapodás szövege, ami szerint bármilyen módosítás előtt köteles a kormány konzultálni a Bankszövetséggel.