Itt hasít Magyarországon a bérlakásprogram
Hiába a Családok Otthonteremtési Kedvezménye, az országban még így is több százezer olyan család van, aki még a CSOK segítségével sem tud lakáshoz jutni. A használt lakásokra felvehető CSOK mértéke oly alacsony, hogy a mai lakásárak mellett a nehezebb helyzetű családok még így sem, hitel segítségével sem tudják előteremteni a hiányzó összeget.
Az egy vagy két gyermek után új lakásra felvehető támogatás mértéke szintén aránytalanul kevés az új lakások áraihoz képest. S bár a 3 gyermek után felvehető 10+10 milliós CSOK bizakodásra adhat okot, nagyon kevés a feltételeknek megfelelő, ugyanakkor 3 gyerekkel is élhető méretű, új építésű lakások száma a piacon.
De vegyünk egy példát! Szegeden 336 db 10+10-es lakást hirdetnek az Otthontérképen. Ebből mindössze 26 lakás kerül 20 millió forintba, vagy annál kevesebbe. Ezek mind kivétel nélkül másfél, kétszobás, 1+2-es, 2+1-es vagy háromszobás lakások, melyek közül az egyik szoba a nappali, a hálószobák pedig 12 nm-nél kisebb alapterületűek, tehát 3 gyerekkel élhetetlenek. A 3 gyerekkel élhető 2+2-es vagy annál nagyobb lakások 24 millió forintnál kezdődnek, így jelentősebb önerő nélkül egy családnak még mindig fel kell vennie 4 millió forintot a 10+10 milliós CSOK-on felül, ahhoz, hogy ezt megengedhesse magának.
3 gyermekkel élhető új építésű lakás Szegeden
Kattintson a képre, és megtekintheti az alaprajzot is!
Magyarországon aránytalanul sok ember lakik saját tulajdonú ingatlanban, míg külföldön inkább bérelt lakásokban él a lakosság igen nagy aránya. Hazánkban azonban az egyre emelkedő bérleti díjak mellett, a lakásbérlés sem jelenthet alternatívát a rászoruló családok számára, így rajtuk csak az önkormányzati bérlakások segíthetnek, melyeknek bérleti díja lényegesen alacsonyabb, ám a bérleti jogot is meg kell vásárolni, ami bár alacsonyabb, mint egy lakás ára, még így is milliós nagyságrendű tételt jelent.
Az önkormányzati lakások bérleti joga csak az önkormányzat engedélyével adható el. Íme, egy szép lakás a belvárosban.
Még több képért kattintson a fotóra!
Bérlakásokból ráadásul igen kevés van az országban, azoknak is egy része lakhatatlan állapotú. A szegedi önkormányzat ezért az országban egyedülálló bérlakás programot indított tavaly. – tudhatjuk meg a Szeged.hu nemrég megjelent cikkéből.
Ennek keretében 2016-ban 204 bérlakást újítottak fel, az elkövetkező 3 évben pedig további 600 önkormányzati bérlakás felújítása várható Szegeden. Ebből idén 220 lakás felújítására kerül sor összesen félmilliárd forintból.
Ilyen egy frissen felújított önkormányzati bérlakás Szegeden
Képek forrása: szeged.hu
Botka László, Szeged polgármestere elmondta, hogy Magyarországon 138 ezer olyan önkormányzati tulajdonú lakás van, mely forgalomképtelen és rossz állapotú. Elmondása szerint, ő többször javasolta egy átfogó önkormányzati bérlakás program megteremtését, melynek során a települések támogatást kaphatnának ezen lakások felújítására, de mindez eddig nem valósult meg.
A lakások felújítási költsége mérettől és állapottól függően 2-4 millió forint közé tehető, melyet a szegedi önkormányzat azért tudott saját forrásból fedezni, mert az önkormányzati tulajdonú üzlethelyiségek bérbeadásából származó bevételt erre fordították.
Kardos Kálmán, az IKV Zrt. igazgatója elmondta, hogy az idén már 60 család jutott lakáshoz a bérlakás program keretében, és további 30 lakás pályáztatása van épp folyamatban. Az év második felében pedig újabb 50 lakást fognak bérbeadásra meghirdetni.
De nemcsak a lakások, hanem a társasházak tetőzetének, homlokzatának renoválására is gondot fordít az ingatlankezelő cég, amennyiben a magántulajdonban lévő lakások tulajdonosai is vállalják a költségek rájuk eső részét.
A program keretében változik a pályázatok elbírálása is, így a jövőben a szociális helyzet sokkal nagyobb súllyal szerepel majd az elbírálásnál, mint a jövedelem. És előnyben részesítik a gyerekes családokat az egyedül pályázókkal szemben.