40 ezerrel több részmunkaidős
Meredeken emelkedik az atipikus foglalkoztatási formák népszerűsége Magyarországon. A válság éveiben kiútként szolgáló részmunkaidős és határozott idejű munkaszerződések száma több tízezerrel emelkedett 2008 óta. A munkaerőpiac rugalmassága jelentősen javíthat a gazdaság teljesítményén, a nyugati országokhoz képest azonban még van mit behoznunk.
Hazánkban a munkával rendelkezőknek régóta csak kis része dolgozik részmunkaidőben, határozott idejű szerződéssel, távmunkában vagy otthonról végzett munka keretében, jóllehet a különböző kormányok – legalábbis a politikai programok és nyilatkozatok szintjén – mindig hangsúlyozták, hogy az atipikus foglalkoztatási formák bővítése jelentősen javítaná a gazdaságot.
A gazdasági válság azonban ebben a tekintetben is érzékelhető átalakulást idézett elő. A munkáltatók részéről a válságra adott válaszok egyike az atipikus foglalkoztatási formák alkalmazása volt. Míg 2008-ban 164 ezer részmunkaidőst foglalkoztattak hazánkban, addig két évvel később már 41 ezerrel többet. Foglalkoztatottakon belüli arányuk 4,3 százalékról 5,5 százalékra nőtt, ám még ez is jócskán elmaradt az unió 18,5 százalékos átlagától, illetve Hollandia 48 vagy Svájc 34 százalékos mutatójától.
Kisebb a különbség a határozott idejű munkaszerződéssel rendelkezők alkalmazása terén, fix időre nagyobb eséllyel vesznek fel , kettő-, négy, vagy hatórás munkaerőt.A 2010. évi 9,6 százalékos arányuk kevésbé tér el az unió átlagától, illetve a legmagasabb mutatóval rendelkező Spanyolországétól vagy Lengyelországétól. A határozott idejű munkaszerződések száma egyébként is terjed. A konkrét időre alkalmazottak száma a válság kirobbanása, vagyis 2008 vége óta 52 ezer fővel, 317 ezerre nőtt.
A részmunkaidő is sok helyütt mást és mást jelent. A legtipikusabb ugyanakkor a négyórás munkavégzés. Magyarországon a cégek 62,5 százaléka négy órában foglalkoztatja részmunkaidős kollégáit, ezt a hatórás állások követik, amelynek aránya 22,9 százalék. A két órás állások csak az összes részmunkaidős állás 4,2 százalékát teszik ki. Vannak azonban olyan cégek, amelyek a fenti óraszámok mindegyikével élnek, vagyis van akár kettő-, négy-, és hatórás kolléga is a csapatban.
Egy 2009-es felmérés szerint a mikrovállalkozások körében a leggyakoribb a rugalmas foglalkoztatási forma a részmunkaidő. A mikrovállalkozások közel egyharmada (32,9 százalék) számolt be arról, hogy foglalkoztat rugalmas munkaidőben alkalmazottakat. A foglalkoztatási szempontból rendkívül kritikus 2009-es évben a vállalatok egy kis része, 1,9 százalék még a globális krízis ellenére is tervezte részmunkaidős dolgozó felvételét.