Eddig 29 ezren tudtak végtörleszteni. 44 milliárd a banki veszteség
Október 30-áig, vagyis az első egy hónap során 29 427 darab kölcsönt végtörlesztettek kedvezményesen a közel egymillióból a devizaadósok, és összesen 485 darab forinthitelt folyósítottak kedvezményes végtörlesztés céljából a hitelintézetek – derül ki a PSZÁF honlapján kedden megjelent friss statisztikákból. A pénzügyi intézményeknek október végéig 44 milliárd forint veszteségük származott a végtörlesztésből.
Aktuális árfolyamon 174,8 milliárd, kedvezményes végtörlesztési (180-as CHF, 250-es EUR, 2-es JPY) árfolyamon pedig 130,6 milliárd forintnyi deviza alapú jelzáloghitelt végtörlesztettek eddig a devizaadósok, ami azt jelenti, hogy a pénzügyi intézményeknek eddig 44,2 milliárd forint veszteségük származott a végtörlesztésből. Az év első felében az érintett hitelintézetek teljes nyeresége rendkívül egyenlőtlen eloszlás mellett 182 milliárd forint volt 66 milliárd forintnyi, ráfordításként elszámolt különadó mellett.
A PSZÁF statisztikáiból az is kiderül, hogy október 30-áig 29 427 darab kölcsönt végtörlesztettek a devizaadósok, ami a közel egymillió deviza alapú jelzáloghitel 3%-a. A bankok elmondása szerint ennek döntő része az ügyfelek megtakarításaiból történt, ezt támasztja alá a PSZÁF adata is, miszerint október folyamán 485 darab hitelt folyósítottak kedvezményes végtörlesztésre. Ez alapján az októberben végtörlesztett devizahitelek kevesebb mint 2%-ához vettek igénybe az ügyfelek új forinthitelt. Ennek három oka lehet: 1. első körben a jobb módú, illetve kisebb tartozással és elegendő megtakarítással rendelkező ügyfelek végtörlesztenek, 2. magasak a végtörlesztést szolgáló forinthitelek kamatai, 3. az októberben benyújtott hiteligények jelentős része esetében később történhet meg a folyósítás és így a végtörlesztés is.
Ami az október végéig végtörlesztett hitelek devizanem szerinti megoszlását illeti, darabszám alapján 97,4%-uk frankhitel, 1,5%-uk jenhitel, 1,0%-uk euróhitel. Ennek fő oka lehet, hogy a frankhitelek eleve mintegy 90%-át adják a teljes devizahitel-állománynak, a jenhitelek aránya pedig 1-2%, másrészt pedig az, hogy a végtörlesztéssel az euróhitelesek legfeljebb 15%-a élhet csak, hisz döntő többségük 250 forintos euróárfolyam felett vette fel hitelét. A 29 427 végtörlesztésből 28 345 részvénytársasági hitelintézeteknél történt, 243 szövetkezeti hitelintézeté, 592 hitelintézeti fióktelepé, 247 pedig pénzügyi vállalkozásé volt. Az egyes pénzügyi intézménytípusok leírási vesztesége így rendre 41,717 milliárd, 327 millió, 1,402 milliárd illetve 755 millió forint volt. A kedvezményes végtörlesztésre felvett hitelek közül 417-et részvénytársasági hitelintézet, 64-et szövetkezeti hitelintézet, 4-et pedig hitelintézeti fióktelep folyósított, pénzügyi vállalkozásnál nem volt ilyen. A teljes folyósított összeg 2,273 milliárd forint volt, ebből 1,696 milliárdot eredetileg is saját adósuknak folyósítottak, vagyis nem volt jellemző eddig az ügyfelekre az “elvándorlás.”
A fenti adatokból azok a korábbi feltételezések látszanak igazolódni, miszerint a devizaadósok mindössze néhány százaléka végtörlesztheti hitelét új hitel felvétele nélkül, vagyis elsősorban saját megtakarításból (jelenleg közel 3%-on állunk). A többieknek (közel 950 ezer szerződés) azonban hitelt kellene ehhez felvenniük. Hogy ők hányan lesznek, és mekkora hiteligény kielégítésére lesz képes a bankszektor, a következő csaknem négy hónap egyik legizgalmasabb kérdése lehet. Ami a végtörlesztők “beérkezését” illeti, Szász Károly PSZÁF-elnök múlt heti tájékoztatása alapján (az első három hét adatairól beszélt) úgy tűnik, eddig egyenletesen érkeztek. A következő hónapokban megnőhet azonban a hitelből végtörlesztők száma (és csökkenhet a megtakarításból végtörlesztőké), ez esetben a bankszektor hitelkínálatától függ, mekkora veszteség éri a bankokat a már elkönyvelt 44 milliárd forinton túl. Nyilvánvalóan ez az összeg alapjaiban határozhatja majd meg a bankok jövőbeni tőkeellátottságát és hitelezési aktivitását is, amint azonban az MNB is rámutatott, 20%-os végtörlesztési arány mellett még nem kerül veszélybe a magyar bankszektor tőkemegfelelése. A kedvezményes végtörlesztésre vonatkozó igény benyújtására 2011. december 30-áig, magára a végtörlesztésre az igény bejelentésétől számított 60 napig van lehetőségük a devizahiteleseknek és egy friss törvénymódosítás értelmében a lakáscélú pénzügyi lízinggel rendelkezőknek.