Teljes bizonytalanságban a devizahitelesek

Tulajdonképpen már csak három napjuk maradt a devizahiteleseknek arra, hogy végtörlesztési igényüket jelezzék. Az új szabályozás szerint nekik aztán egyetlen hónapjuk van, hogy ki is fizessék hitelüket. Úgy tűnik, ha ehhez kölcsönre lenne szükségük, akkor (hacsak nem közszolgák?) eleve vesztes „játszmába” kezdenek- írja az azenpenzem.hu

A maival együtt már csak alig több mint három napjuk van azoknak, akik még nem jelezték, hogy élni kívánnak a fix árfolyamon lehetővé tett végtörlesztéssel. A bankok ehhez – derült ki a portálunknak adott válaszokból – semmilyen extra segítséget sem nyújtanak ügyfeleiknek. Ilyen körülmények között mindenkit óvnánk attól, hogy az idei utolsó banki munkanapra várjon. Pénteken ugyanis nem egy hitelintézetnél már délben lehúzzák a rolót.

A végtörlesztési kölcsönöknél egyébként az utolsó pillanatokra már csak nagyon kevés változás akad (a hitelekről lásd táblázatainkat). A K&H éppen Karácsony napjával függesztette fel „Üzleti feltételű lakáshitel csak kamattal – gyorsított eljárással” nevű lakáshitelét. Marad azonban végtörlesztéshez kérhető kölcsönük a más banktól érkezőknek (saját ügyfélnek korábban sem nyújtott ilyent a bank). Úgy tűnik egyébként, a drágítás után a bankok egyéb módokat találtak ki arra, miként nehezítsék meg azoknak a dolgát, akik devizahitelektől csak forintkölcsön felvétele révén tudnának megszabadulni – olvasható a cikkben.

A szóbeli ígéret után sokakat a szerződés aláírásakor ér a meglepetés: más összegre és más feltételekkel szerződik a bank. Aki végül a bank hibája miatt nem tud végtörleszteni, a felügyelethez fordulhat. Mégha ki is fut a határidőből, de a PSZÁF neki ad igazat, polgári peres eljárásban kérhet kártérítést – tájékoztatták az azenpenzem.hu-t a felügyeletnél.  Az ezzel foglalkozókorábbi cikkünk nyomán érkezett olvasói levelekből úgy látszik, bőven lehet majd munkája a PSZÁF-nak – emelik ki a szakértők.

Néhány tanulságos történetet kigyűjtöttünk: az FHB még az ünnepek előtt egyik vidéki nagyvárosi fiókjában azzal utasította el ügyfelét, hogy azért nem kaphat forinthitelt, mert az ingatlan nem megyeszékhelyen található. Pedig a megelőző héten még a kölcsön törlesztőrészletét is megmondták. Ugyanerről a bankról többen is azt írták, hogy az ügyintéző azt tanácsolta, végtörlesztési szándékukat csak december közepén jelezzék, és akkor indítsák a forinthitel igénylését is. Időközben azonban a pénzintézet szigorított, így az addig rendben törlesztő adósoknak a kölcsönük 30-40 százalékát kitevő hitelt (tehát az adósok 60-70 százalékot megtakarításaikból tudták fedezni) sem engedélyezték. Hasonló eljárást (jöjjön vissza később, majd sajnálkozás, időközben megváltoztak a feltételek) amúgy a bank megjelölése nélkül más is panaszolt.

Az elutasítási indokok és kifogások egész tárházát ismerhettük meg. Tipikus gond, hogy az eredeti hitelt folyósító bank közli: nem járul hozzá, hogy a jelzálog bejegyzésben más megelőzze (az ilyen problémák miatt csak olyan hitel jöhet szóba, amely kifejezetten kiváltásra szolgál).  Többször visszaköszönt a levelekben, hogy magas jövedelem igazolását várják el. (A felelős hitelezésről szóló jogszabály alapján a bankok maguk alakíthatták ki, hány százalékos eladósodást engedélyeznek. Ezek a belső szabályzatok azonban titkosak, így az ügyfelek, de mi sem tudjuk megállapítani, ezen szigorítottak-e időközben) Az ilyen megkötésektől azonban sokan nem jönnek zavarba, rokonaik között keresnek ugyanis adóstársat. És ekkor jön a meglepetés: a bank közli, hogy nem fogad el adóstársat. Végső érvként pedig az ingatlan elhelyezkedését hozzák fel (mint az elején említett esetben). Ha valakin még így sem tudnak kifogni, mert birtokol másik, jobb helyen levő ingatlant is, akkor a mattot azzal viszik be, hogy nem járulnak hozzá a fedezetcseréhez.

Úgy tűnik, kivételt jelenthetnek  a közszolgálati dolgozók. Őket ugyanis a miniszterelnök maga szólította fel egy levélben arra: a végtörlesztési szándékot jelezze mindenki bankjának és munkahelyi vezetőjének. Orbán Viktor számukra „biztonságos és kiszámítható” támogatott hitelt ígér. Aprócska kétséget talán csak az okozhat, hogy az ezzel kapcsolatos részletek majd csak januárban ismerhetők meg.
 
Az azenpemzem.hu egyik olvasója azt írta, az előtte álló ügyfél arról érdeklődött az ügyintézőnél, hogy vajon akkor jár-e jobban, ha a kéthavi törlesztőrészlet-csúszását rendezi, majd végtörleszt valahogy, vagy csússzon még egy hónapot, és akkor az állam “megmenti”.  Más magát ostorozza, amiért eddig rendben fizetett. Akad, aki – teljesen érthető módon – becsapottnak érzi magát, mert frankhitelét a kormányzati akció előtt forintra váltotta, így rá most semmilyen kedvezmény nem vonatkozik.