A gyógyszercégek is csökkenthetik ingatlanköltségeiket

A világ vezető gyógyszergyártóinak jelentős része kezdett eladás-visszabérlés jellegű tranzakciókba, illetve adja el üres területeit annak érdekében, hogy ingatlaneszközeit konszolidálja és költséget takarítson meg. – derül ki a CB Richard Ellis (CBRE) legfrissebb kutatásából.

A “Gyógyszeripar: szektorális változások ingatlanos jelentősége” című elemzés azokat a megállapításokat összesíti, amelyeket a CBRE vezető gyógyszeripari vállalatokkal készített felmérése tartalmaz.

A kutatásban szereplő cégek 80 százaléka megerősítette, hogy főként általános ingatlaneszközök, azaz irodák és raktárak értékesítésével ellensúlyozza összeolvadási vagy az adósságszolgálati költségeit. A válaszadók csupán 20 százaléka gondolta azt, hogy speciális ingatlanok, mint laboratóriumok és gyáregységek is pénzzé tehetők.

Nick Compton a CBRE európai Life Sciences csoportjának vezetője elmondta: “Jó lehetőség kínálkozik a gyógyszeripari szektor vállalatai számára, hogy hozzájussanak eszközökben rekedt értékeikhez. Az eladás fő célpontjai az irodák és raktárak lehetnek. A kutatás résztvevői közül csak néhány nyilatkozta, hogy speciális ingatlanokat is pénzzé tenne: valószínűleg azért, mert e speciális eszközök tulajdonlása még többet ér, mint az értük kapható készpénz. Ez is arra mutat, hogy e speciális ingatlanok még nincsenek a logisztikai befektetési piac homlokterében, ám a helyzet változhat, ha nő azon tulajdonosok száma, akik felismerik a speciális ingatlanok dinamikáját.”

Hírek szerint a következő öt évben a tíz vezető gyógyszeripari vállalat szabadalmaik lejártával jelentős bevételkieséssel kényszerül szembenézni. A gyógyszerkísérletek hatékonyságának javulása ellenére egy új termék gyártási és bevezetésének költsége egyre nő, ami az egyéb költségek leszorítását követeli meg. Compton szerint: “Felmérésünk alapján a 10 vezető gyógyszercég legalább 40 millió négyzetméternyi irodát, gyártóbázist és speciális kutatási területet foglal el világszerte, amelyek 75 százaléka a tulajdonokban is van. Ez a vállalati szektorok között az egyik legmagasabb tulajdoni arány, amely konszolidációs és terület-hasznosítási stratégiák kidolgozásával, eladással és költözéssel hatalmas költségmegtakarítást eredményezhet.

A CB Richard Ellis kutatásából az is kiderült, hogy a cégek 60 százalékának nincs kialakult ingatlankezelési gyakorlata az összeolvadás-felvásárlás ügyletek estére. “Az ilyen ügyletek egyre gyakoribbá válásával mind az érett, mind a feltörekvő piacokon működő cégeknek szükségük lesz egy teljes jogkörrel felruházott szakértő csapatra, amely a költségeiket kordában tartja, és ingatlan-portfóliójukat kezeli.” –  tette hozzá Compton. A CBRE kutatása szerint a költségek további csökkentése érdekében a gyógyszerek gyártása egyre nagyobb részben a feltörekvő országokba kerülhet át, így Kelet-Európában, Indiában és Kínában növekedhet az ingatlanok iránti kereslet.