Gödörben az építőanyag-ipar

Az építőipar gyenge teljesítménye a szektort kiszolgáló alapanyaggyártókat, -kereskedőket is nehéz helyzetbe hozza. A vállalkozások már tavaly is rossz évet zártak, és idén sem várnak jobbat: az állami lakástámogatási rendszer visszabontása, a gazdasági válság és a hitelszűke visszavetette az építkezési kedvet.

Igencsak borúlátóan nyilatkoztak az idei kilátásokról a lapunk által megkérdezett építőipari alapanyaggyártók és -forgalmazók. Többen már annak is örülnének, ha a szerény 2009-es eredményeket meg tudnák ismételni. – További szűküléssel kalkulálunk, ennek mértéke elérheti a 10-15 százalékot, miközben a hazai építőipar teljesítménye már most is a 2006-2007-es szint mintegy 40 százalékánál tart – mondta la punknak Bencze Norbert, a Wienerberger Téglaipari Zrt. gazdasági igazgatója. Ebben szerinte döntő szerepe van a kormányzat nem megfelelő hozzáállásának. Az érdemi támogatásokat vagy megszüntették, vagy a szigorítások miatt nagyon korlátozottak a hozzáférési lehetőségek, ami gátat szab a fejlődésnek. A hazai piac egy másik meghatározó cégének neve mellőzését kérő vezetője úgy vélekedett: a szocpol megvonása évente mintegy 40 milliárd forintot vesz ki a rendszerből, amelyet az építtetők a jelenlegi gazdasági helyzetben képtelenek pótolni. Az előbbiek miatt óriási hiba, hogy nincs kormányzati, nemzeti konszenzus az éves szinten elvárt új építések számát illetően.

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint 2008. január és november között 16 342 lakásra adtak ki építési engedélyt, míg tavaly ugyanebben az időszakban 11 734-et, miközben a szakemberek szerint az egészséges szint 40 ezer körül lenne. – Igazán árulkodó és erre az évre előrejelzéssel is szolgáló képet azonban a harmadik és a negyedik negyedévi számok mutatják, ekkortól csökkentek ugyanis drasztikusan a támogatások – mondja a Wienerberger gazdasági igazgatója. Az elmúlt év jú liusa és szeptembere közötti időszakban 2760 kérelmet hagytak jóvá a hivatalok, míg egy évvel korábban ez még meghaladta a 4800-at. Sok jóra a tegnap publikált novemberi adatok alapján sem lehet számítani, az utolsó előtti hónapban számotte vően csökkent az építőipari termelés. A tájékoztató szerint a visszaesés mértéke 14,5 százalék volt 2008 novemberéhez képest. Az év első tizenegy hónapjában a termelés 4 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól. A hivatal szerint a számottevő csökkenés arra vezethető vis sza, hogy néhány nagy értékű létesítmény (főgyűjtőcsatorna, bevásárlóközpont) építése befejeződött. Az azonban nem túl biztató, hogy a hónap során kötött új szerződések értéke 21,3 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól. A KSH szerint ugyanakkor a hó végi szerződésállomány 16,3 százalékkal volt magasabb a bázisnál.

– A magánberuházások esetébenkülönösen fontos a hitelezés visszafogása – fogalmaztak a 19 telep hellyel rendelkező Tüzépker Zrt.-nél. A hitelbírálatok gyorsasága és feltételrendszere jelentősen átalakult, de nem csak a bankok óvatosabbak – mondta Bitter Tamás marketingmenedzser. Az emberek a munkahelyi bizonytalanságnak egy új szintjét tapasztalták meg tavaly, amely miatt jóval megfontoltabban vágnak bele építkezésbe és vesznek fel hitelt. – A helyzet már csak azért is nehéz, mert nem látszanak azok a külső impulzusok (akár a kormányzat, akár a finanszírozók részéről), amelyek javítanának a piac állapotán, és elindítanák a fejlődést – tette hozzá Bencze Norbert. Úgy véli: olyan, jelenleg még kedvező mutatókat produkáló részpiacok, mint a használt lakások felújítása, sem jelent tartós segítséget. A panelprogram részeként ugyan valóban lehet uniós pénzeket igényelni, amely élénkülő forgalmat jelenthet, s amely első ránézésre valóban javít a helyzeten, ám a krízis sújtotta gazdasági környezetben a családok részéről elvárt önrész előteremtésével már lehetnek problémák, s vélhe tően az erre a célra szánt önkormányzati források is csökkennek, miután utóbbiak működtetésére kevesebb költségvetési forrás jut majd.

A Wienerberger gazdasági igazgatója szerint a gyártók áremeléssel sem tudnak javítani a helyzetükön, a jelenlegi piaci feltételek mellett erre nincs lehetőség. Sokat már a költségekből sem lehet faragni: aki tehette, az elbocsátásokat, korlátozásokat tavaly végrehajtatott. Ehhez kapcsolódóan Bitter Tamás hozzátette: a vásárlói árérzékenység a maximális szintre jutott, ám akciózni nem nagyon lehet, mivel erre már nincs lehetőség. A kereskedők minimális árréssel – sőt nemritkán árrés nélkül, az év végi bónusz reményében – próbálnak értékesíteni. Míg tíz éve 20 százalék körüli árréssel dolgozott a piac, ma ennek a tizedével.