Aranybika Szálló
A hétfői hitelezői választmány ülésén a csődeljárás alá került Civis Hotels Zrt. hitelezői úgy döntöttek: nem adnak újabb kilencven napot arra, hogy a cégvezetés értékesítse a vállalkozást. Hupuczi László elnök-vezérigazgató elítéli a hitelező bankok eljárását.
Felszámolás alá kerülhet a patinás debreceni szállodát, a Grand Hotel Aranybika Szállót üzemeltető Civis Hotels Zrt., miután a cég hitelezői a hétfői egyeztetésen nem szavazták meg a csődeljárási moratórium újabb kilencven nappal történő meghosszabbítását – nyilatkozta érdeklődésünkre Hupuczi László, a Civis Hotels Zrt. elnök-vezérigazgatója.
Mint korábban beszámoltunk róla: az Aranybikát és az ugyancsak debreceni Best Western Hotelt üzemeltető Civis Hotels Zrt. tavaly novemberben került csődeljárás alá. A cég több száz millió forintos adóssággal küzd, emiatt az Aranybikában hetekkel ezelőtt még az áramot is lekapcsolták.
Időközben jelentkezett egy oroszországi vállalkozó, aki közölte: megvenné a céget, és mindkét említett hotelt továbbra is szállodaként üzemeltetné. A hitelező bankok kikötötték: a vevőjelöltnek február 15-ig, hétfőig 800 millió forintos foglalót kell átutalnia ahhoz, hogy komolyan vegyék a szándékát. Az orosz vállalkozó azonban határidőre nem utalta át az összeget, mert – mint megtudtuk – inkább előleget szeretett volna fizetni, és nem foglalót. (Ennek az az oka, hogy meghiúsult adásvétel esetén az előleg visszajár a vevőjelöltnek, a foglaló azonban nem.)
A hétfői hitelezői választmányi ülésén – amelyen részt vettek a cégnek korábban hiteleket folyósító bankok, valamint a kisebb hitelezők, beszállítók képviselői is – két kérdésről kellett szavazni. Az első kérdés az volt, hogy a hitelezők hozzájárulnak-e a csődeljárási moratórium kilencven nappal történő meghosszabbításához, erre a hitelezők többsége nemmel voksolt. A második kérdés az volt: hozzájárulnak-e ahhoz, hogy a csődeljárás azonali felszámolással fejeződjön-e be. Erre a hitelezők közül a bankok képviselői igennel szavaztak, míg a kisebb hitelezők nemmel.
Hupuczi László érdeklődésünkre azt mondta: a történtek a cég felszámolását jelenthetik, hiszen a választmány nem hosszabbította meg a moratóriumot. Ennek azért van jelentősége, mert a moratórium időtartama alatt nem indulhat meg a cég felszámolása. Hozzátette: elítéli a bankok képviselőinek eljárását, mert – mint mondta – éppen a négyszeres vagyonbiztosítási fedezet mellett hitelező bankok voltak azok, amelyek nem szavazták meg a moratórium meghosszabbítását. Hupuczi László kijelentette: az orosz vevőjelölt nem állt el a vásárlási szándékától, és szerdán Debrecenbe érkezik a tárgyalások folytatására.
Az orosz vállalkozót Magyarországon képviselő Glenroy Technologies Zrt. jogi képviselője, Baka Levente érdeklődésünkre azt mondta: jogi álláspontja szerint a hitelezői választmány döntése az említett kérdésekben nem volt egyértelmű, ezért a bíróságnak kell kimondania, hogy megkezdődik-e, s ha igen, mikor a cég felszámolása.
A felszámolás menetrendje, hogy a cég ingatlanait és vagyonát elárverezik, a befolyt összegből elsőként a nagyobb hitelezőket – ebben az esetben a bankokat – kártalanítják, majd ezután következhet a kisebb hitelezők kifizetése.