Varsó a legkedveltebb

A 20. Európai Városok Monitor kutatás szerint Varsó váltja fel a Moszkvát az új cégek megjelenésének tekintetében elkövetkező 5 évben, ezzel a 2. helyre utasítva az Orosz fővárost. Európa legnagyobb cégei közül 36-an további expanziójuk célpontjaként Varsót jelölték meg, mely így nyolc jelöléssel többet kapott, mint 2008-ban. Moszkva az elmúlt évhez képest 9-el kevesebb csupán 44 jelölést szerzett.

A Cushman & Wakefield Európa 500 legnagyobb cégének véleményén alapuló kutatása szerint a kontinens legjobban teljesítő városa az angliai Birmingham, mely a legkiemelkedőbb üzleti célpontok listáján is a 14. helyre ugrott fel. A legkedveltebb üzleti célpontok listáját továbbra is London vezeti, ezzel  megtartva vezető pozícióját 1990 óta. Párizs és Frankfurt a 2. illetve a 3. helyen végeztek.
 
Az Európai Városok Monitor kutatás 500 interjúin alapszik, melyek Európa legnagyobb cégeinek expanzióért felelős felsővezetőivel készültek. A  tanulmány ezen vélemények alapján rangsorolja Európa városait a ‘legjobb üzleti célpont’ és ‘expanzió szempontjából a legmegfelelőbb város’ kategóriákban.

Az átfogó rangsorolás mellett a tanulmány 34 várost rangsorol életminőség, telekommunikáció, más piacok elérése, munkaminőség, iroda bérleti díjak és szállítmányozási útvonalak szempontjából.

A fennállásának 20. évfordulóját ünneplő Európai Városok Monitor kutatás idén egy speciális elemzéssel egészül ki a városok teljesítményéről. Az összes jelentős Közép és Kelet európai város pozíciója javult, leginkább az EU csatlakozásnak köszönhetően. A legnagyobb fejlődést a 21. és 23. helyen végző Prága és Varsó mutatta, akik 1990-ben a rangsor aljáról indultak.

Madrid és Barcelona szintén kiemelkedően teljesítettek, a 2009-es felmérés szerint a 4. és 6. helyen végeztek. 1990-ben az első tíz legjobb közé sem jutottak be, a 11. és 17. helyezést kapták. Az 1992-ben Barcelonában megrendezett Olimpiai Játékoknak köszönhetően a város a következő évben 3 helyezést lépett előre, így bekerült a legjobb 10 közé, és azóta is ott maradt. Ehhez hasonlóan Manchester a 2002-es Közösségi Játékok megrendezése után a 19.-ről a 13. helyre lépett előre 2003-ban, az idei évben pedig a 16. helyen végzett.

Hanna Gronkiewicz-Waltz, Varsó polgármestere elmondta: “Varsó az ország pénzügyi és politikai központja, amely lehetővé teszi a jó és megbízható hosszú távú befektetéseket. A Cushman & Wakefield rangsorában történt előrelépés bizonyítja, hogy a Lengyel főváros befektetőbarát és továbbra is dinamikusan növekszik. Varsó nagyon ellenálló a világválságra és sikeresen hajt végre stratégiai befektetéseket, a befektetési büdzsé rekord szinten tartásával.”

Richard Petersen, a Cushman & Wakefield lengyelországi irodájának vezető partnere hozzáfűzte:”A külföldi befektetők Lengyelország iránti érdeklődése jelentősen megnőtt 1990 óta, majd ezt tovább stimulálta a 2004-es EU csatlakozás. A képzett munkaerő költségének tekintetében Varsó az elsők között foglal helyet a rangsorban, csakúgy mint az alacsony irodabérleti díjak, valamint a kormány által teremtett kedvező üzleti környezet kategóriákban. Lengyelország a mostanában tapasztalható piaci nyugtalanság ellenére megtartotta a GDP növekedését, és további emelkedést vetít elő 2010-re. Ez a fordulat kedvező feltételeket teremt egy gyors ingatlanpiaci fellendüléshez a következő év során.”
 

London a 12 fő szempont felét tekintve első helyen áll  a rangsorban, ebbe bele tartozik más piacok elérhetősége, a képzett munkaerő kínálat valamint a nemzeti és nemzetközi szállítmányozási lehetőségek. A város gyengén szerepel azonban a munkabérek, az irodabérleti díjak valamint a környezet szennyezés tekintetében.

James Young, a Cushman & Wakefield City of London irodai üzletágának vezetője hozzáfűzte: “A Lehman Brothers egy évvel ezelőtti összeomlása óta, London nagyon nehéz időkön ment keresztül. Az idei kutatás azonban azt mutatja, hogy a város ennek ellenére sem vesztette el vezető üzleti és pénzügyi pozícióját Európa és világszerte. A nagyobb cégek még mindig felismerik a tehetségeket, a lehetőségeket és az infrastruktúrát, mely együttesen impozáns üzleti helyszínt jelent. Annak ellenére, hogy az irodaterület még mindig drága más európai fővárosokhoz képest, az árak nagyban csökkentek ebben az évben és azon bérlők, akik ide szeretnének települni történelmien alacsony bérleti díjakkal találkozhatnak legalább 2010-ig. A 2012-es Olimpiai játékok rendezőjeként London várhatóan szintén profitál majd a hatalmas belföldi infrastrukturális befektetésekből.”
 

Barcelona és Madrid ebben az évben 4. és 6. helyen állnak, az 1990-es 11. és 17. helyezéshez képest.

Roger Cooke, a Cushman & Wakefield Spanyol irodájának vezetője elmondta:”Az idei helyezések is bizonyítják, hogy a tanulmány 20 éves története során a két Spanyol város fejlődése folyamatos volt. Barcelona és Madrid mind üzleti, mind kulturális és szabadidő szempontból nagyon modern, vonzó és kozmopolita nemzetközi város.”

Oriol Barrachina, partner a Cushman & Wakefield barcelonai irodájának vezetője hozzáfűzte:”Az üzleti élet döntéshozói nagyra értékelik Barcelonát és a legjobb 5 közötti pozíciója az elmúlt években megszilárdult, köszönhetően a fontosabb kategóriákban elért jó helyezésnek, valamint az irodakínálat és az ár- érték arány kivételes elbírálásának. A város az életminőség szempontjából is az első helyen áll.”

Elaine Rossall, a Cushman & Wakefield piackutatási vezetője elmondta: “Amíg a nagyobb cégek a jelenlegi légkör miatt lassítottak a tempón, az, hogy a legmegfelelőbb helyen lehetünk nagy jelentősséggel bírhat azon cégeknél, akik komolyan veszik a lokáció kiválasztást. Míg egy pár város kiemelkedően teljesít Európában, különös tekintettel Londonra, Párizsra és Frankfurtra, melyek minden kategóriában jó helyezést érnek el, egyértelmű, hogy ezen városokat veszélyeztetik azon lokációk, melyek egy-egy szempontból kiemelkedően jók. Például Berlin a belföldi szállítmányozás, valamint az irodakínálat szempontjából remek város, míg Genf a befektetési légkörének illetve az ottani életminőségnek köszönheti eredményeit. Ha jelentős mennyiségű vállalat beáramlását szeretnék, szükségszerű lenne, hogy a gazdaság újbóli fellendülése után minden város az erősségeit kiemelve, hatékonyan promótálja magát.”

Az Európai Városok Monitor Kutatás 2009-es tanulmánya szerint Budapest sikeresen megtartotta 3. helyét a munkabérek tekintetében, és annak ellenére, hogy visszacsúszott a 8. helyre, még mindig a legjobb 10 város között van a város fejlesztésének tekintetében.

Charles Taylor vezető partner, a Cushman & Wakefield budapesti irodájának befektetési üzletág vezetője elmondta: “Budapestnek továbbra is előnye származik az alacsony munkabérekből. Arra számítunk, hogy a jelenlegi ár-érzékeny időszakban ennek hatására még több nemzetközi cég jelenik majd meg a városban.”