Az előregyártott Loblolly-ház

A philadelphiai Kieran Timberlake Associates építésziroda jó egy éve mutatta be először előregyártott ház koncepcióját. Azóta a ház megvalósult és a Wired kultmagazin januári számában beválasztották a hét legfontosabb “zöld és high-tech” projekt közé. A ház, amelyet a helyszínen, a Maryland állambeli Chesapeake-öböl környékén honos magas fenyőkről neveztek el, teljesen új módon közelíti meg az előregyártás módszerét és ráadásul nagyon szép is.

Építési elve szakít a hagyománnyal, hiszen olyan elemekre lebontható módon tervezték meg, hogy bármikor szétszedhető és új helyszínen vagy más formában és konfigurációban újra megépíthető legyen. Ezek az iroda által “építészeti elemek”-ként elnevezett komponensek változó méretűek és más-más a funkciójuk, az előregyártott szobamodultól kezdve a zöldtetőn és a kazettás rendszerű padlón át az alumíniumvázig.

A Kieran Timberlake Associates már jó ideje a fenntartható építészeti vonulat éllovasa, akik folyamatosan azon dolgoznak, hogy a zöld technológiát kényelmes terekkel párosítsák és az építés környezetre gyakorolt hatását csökkentsék. A Loblolly-ház a talaj és a környezet komolyabb megbontását elkerülendő pilléreken áll és az összes felhasznált anyag a telek környezetéből származik. Amellett, hogy már az építési folyamat is fenntartható módon folyt, a kész házban alkalmazott zöld technológiákat szintén hosszan lehetne sorolni.

És ami a legjobb hír: az előregyártással foglalkozó Steve Glenn “Living Homes” gyárának köszönhetően hamarosan megkezdődik a Loblolly-ház sorozatgyártása, így a rajongók már most elkezdhetnek félretenni a gyönyörű ház saját magukra szabott verziójára.