Nem menekültek el a külföldiek a lakáspiacról

A szeptemberi és októberi budapesti események napokig a meghatározó nemzetközi sajtó fókuszába kerültek, több vezető külföldi hírportál napokig vezető cikkben foglalkozott a témával.

Itthon Magyarországon többen is felvetették akkoriban, hogy az események és a tudósítások logikus következménye lenne, ha a külföldi intézményi befektetők és ingatlanbefektetést tervező magánszemélyek elkerülnék hazánkat és más országok piacán keresnének befektetési lehetőségeket.

A www.ingatlanszakmai.info munkatársa, Járosi Tamás írásában megvizsgálta, volt -e érezhető negatív hatása a budapesti zavargásoknak a külföldi ingatlanbefektetők döntéseire, elriasztotta -e a magánbefektetőket a budapesti lakáspiactól.

Nem menekültek el a külföldi lakásvásárlók

A rövidtávú hatásokról a jelentős külföldi vásárói forgalmat bonyolító cég, a Capital Eyes Kft. ügyvezetőjét, Szikora Márton nyilatkozott. A szakember elmondta, hogy a zavargások idején kaptak ugyan egy pár telefonhívást külföldi partnereiktől, azonban nem a korábban megvásárolt ingatlanok miatt aggódtak, sokkal inkább a jó kapcsolat miatt inkább afelől érdeklődtek, hogy az iroda munkatársai jól vannak -e, nem esett -e bántódásuk az eseményekben.

Meglepőnek tűnhet, hogy messzi országokban élő, de hazánkban is ingatlantulajdonos magánbefektetők nem aggódnak a vásárolt ingatlanjuk miatt egy ilyen helyzetben, azonban az ingatlanok biztosítva vannak, a befektetők pedig tudják hová fektették be a pénzüket. Senki nem aggódik komolyan Magyarország stabilitását illetően, ebben személyes tapasztalataik és az úniós tagságunk is szerepet játszik – mondta el Szikora Márton. Az ügyvezető hozzátette, számukra is pozitív meglepetés, hogy októbert saját értékesítési csúccsal zárták.
Az intézményi befektetők is itt “maradtak“…

“Nem érezzük tárgyalásaink során az intézményi befektetők elfordulását a magyar piactól, bár az is igaz, hogy tapasztaltunk bizonyos kivárást, rövid elbizonytalanodást.“ – állítja Dario Kozul, a CEU-REality csoport nemzetközi kapcsolatokért felelős igazgatója. “Több hónapja tárgyalunk kereskedelmi ingatlanberuházásokról a közép-Európai piacokon külföldi intézményi befektetőkkel. Magyarországgal kapcsolatban a szeptemberi és októberi események kapcsán inkább azt tapasztaltuk, hogy az intézményi befektetők ebben a helyzetben az azonnali döntéseikben inkább a régió más országait részesítik előnyben – a kínálat regionális szinten és a régión kívül is hatalmas -, így egy átmeneti időre biztosan máshova érkeznek ezek a befektetői források.

Hosszabb távon azonban a helyzet egyértelmű: Magyarországon stabil a demokrácia és az unió tagjaként nem jelent különleges országkockázatot ide befektetni, a nyugati országokban óriási mértékű befektetésre váró, alacsony hozamelvárású tőke halmozódott fel és halmozódik jelenleg is, ezek a befektetésre váró pénzek többnyire az alacsony kockázatú közép-Európai országok piacain, így Magyarországon fognak célt érni. A régió piacai a belpolitikai helyzetektől függetlenül stabil, jó hozamokkal bíró területek, ez többnyire minden szegmensre igaz.

A magyarországi és egyben a régiós kereskedelmi ingatlanbefektetések száma, volumene az elmúlt 3 évben folyamtosan pozitív rekordokat döntött – nyilatkozta Trexler Ferenc a DTZ ingatlanbefektetési tanácsadója. A zavargások nem voltak nagy hatással a piacra, sokkal inkább a reformcsomag megindítása, amely első körben a magas adók miatt a vásárlóerő csökkenése tekintetében adhat okot aggodalomra, elsősorban a bevásárlóközpontok esetében.