Dübörög a Zsámbéki-medence
Oktatási és konferenciaközpont, lakóparkfejlesztés, irodapark, űrközpont épül majd a Talentis Program keretein belül, mely a régió egyik legnagyobb térségfejlesztési projektjének tekinthető.
A háttérmunkáról, a finanszírozásról, a cégek odacsábításáról és a Lengyelország versenyelőnyéről is beszélgettünk Dr. Takács Ernővel, a teljes projektet megvalósító Talentis Zrt. elnök-vezérigazgatójával.
16 milliárd az első évben
Portfolio.hu: Milyen programok, fejlesztések valósulnak meg a Talentis Program keretén belül az elkövetkező egy-másfél évben?
Takács Ernő: Az elkövetkező hónapokban 16 milliárd forintos nagyságrendben valósítunk meg projekteket. Ennek keretében Herceghalomban megnyitunk egy oktatási és konferenciaközpontot, egy lakóterület-fejlesztést, egy elővárosi irodapark projektet és a tavaly megkezdett Agrogate-projekt további elemeit, amely részben Herceghalom, részben Zsámbék közigazgatási területét érinti. Ezenkívül Mány községben a Talentis technológiai park első ütemét építjük meg ezáltal alkalmassá tesszük a betelepülő vállalkozások számára. Etyek területén megkezdjük kidolgozni egy rekreációs szabadidőpark megvalósítási tervét. Ez utóbbi csak tervezési fázisban van, a megvalósulása 2008-tól várható. Még idén szeretnénk azonban megépíteni az Űripari, technológiai és tesztközpontot, amely ugyancsak Etyek külterületén található.
Portfolio.hu: Vannak tehát olyan projektjeik, melyek a Talentis Program részeként valósulnak meg, de a programtól függetlenül is megvalósulhatna üzleti alapú fejlesztésként.
Takács Ernő: Nagyon lényeges, hogy a Talentis közösségi és üzleti projektekből áll. Az üzleti projektek színtiszta ingatlanfejlesztések, mégis térségfejlesztések is, mert egy komplex program részeként valósulnak meg, vagyis az üzleti projektek is részei a Talentis Programnak.. Nem egyetlen szállodát építünk, hanem egy térségközpontot és annak elemeként egy szállodát. Ez azt jelenti, hogy ha nem egy ingatlanfejlesztésben gondolkodunk, hanem megépítjük a település új főterét, amitől az a kisváros élhetővé válik, akkor lehet oda tervezni lakóépületeket, szállodákat, kereskedelmi egységeket. Az üzleti projekteket banki finanszírozással, szakmai, pénzügyi befektetők finanszírozásával építjük.
A közösségi projektek pedig elsősorban az infrastruktúra-fejlesztést – ideértve az intézményi infrastruktúrát, érintő fejlesztéseket is – és a munkahelyteremtő beruházásokat, a kutatás-fejlesztést és az oktatást takarják. Ezekhez a területet, annak előkészítését, az engedélyeket, mi biztosítjuk és az európai úniós pályázati konzorciumot is a Talentis szervezi meg az önerővel együtt. A közösségi projekteket ugyanis uniós forrásokból vagy állami támogatásokból kivánjuk megvalósítani. Lényeges, hogy a közösségi és az üzleti projektek pénzei nem keveredhetnek. Olyan erős az elhatárolás, hogy a közösségi projektek támogatását nem is a Talentis kapja meg, hanem az adott önkormányzat, intézmény. A koncepció arra alapul, hogy az állam és a magántőke egy adott térségben fejleszt, és ennek az egymást erősítő hatásai jelentkeznek. Azt várjuk, hogy ebben az évben megindulva és a jövő évben megduplázva ezeket a beruházásokat elérünk egy felértékelődési spirált, ami jó üzleti lehetőséget jelent a befektetőinknek, partnereinknek.
Portfolio.hu: Milyen finanszírozási formákat vesznek igénybe?
Takács Ernő: Minden lehetséges formát. Például egy űrtechnológiai tesztközpontnál lehet, hogy egy bank megfinanszírozza apályázati önerőt, mert azt látja, hogy a tesztközpont árbevétele vagy az intézmény által kifejlesztett gépek, berendezések értékesítéséből befolyó vételár fedezetet nyújt erre. De ettől függetlenül vannak ún. kockázati tőke alapok, üzleti angyalok, akik pénzt juttatnak ilyen helyekre, ezekről sem kívánunk lemondani. Könnyen lehet az is, hogy az önerőt egy üzletrész-lejegyző angyal fogja biztosítani. Számos lehetőség van a forrás megteremtésére, és erről a sokféleségről nem kívánunk lemondani. Egy fontos szempont van még: a gazdasági célszerűség. Ha olcsó forráshoz jutunk, akkor azt preferáljuk. Nyilván a projekthitel a legdrágább, de rendelkezünk egy olyan stábbal, hogy megtaláljuk a leggazdaságosabb finanszírozási módot minden projekthez.
Portfolio.hu: Tulajdonképpen egy régióközpontot kívánnak kialakítani a fővároson kívül. Mivel tudják odacsábítani a cégeket?
Takács Ernő: A Talentist Budapesten építjük, mivel a Zsámbéki-medence Budapest-i agglomeráció része. Közigazgatásilag ez nem így van, de gazdaságilag, térségfejlesztési szempontból ez nem egy külön régió. Külföldön is ezt láthatjuk: egy kétmilliós város körül ott található az elővárosi régió, a város központjától 25-30-40 kilométerre vannak a repülőterek, konferencia- és kiállítási központok, irodák, szabadidős és rekreációs projektek. Úgy gondolom, hogy ma már Budapest is érti ezt a logikát. Mi nem kivonjuk a fővárosból ezeket az energiákat, hanem levegőhöz juttatjuk a belvárost. Egyrészt tehát a nemzetközi tapasztalatok miatt döntöttünk ezen beruházások mellett, másrészt pedig azért, mert ezeknek a projekteknek helyre van szükségük, ugyanis olyan dinamikus növekedést képesek produkálni, hogy előfordulhat, hogy pár éven belül bővülniük kell. Ez a klaszteresedés lényege: mindenkit be tudjon fogadni. Ekkora terület pedig Budapesten nincs. Több olyan nemzetközi kutatási projekt van, amelynek a területi igénye minimum 100 ha, és azért viszik el az Európai Unió más országába, mert Közép-Európában nincs olyan terület, amely rendelkezik megfelelő infrastruktúrával, repülőtérrel, humán erőforrással. A Zsámbéki-medencében a Talentis erre tökéletesen alkalmas.
Számos fővárosi sikeres projekt pontosan ezzel a problémával küszködik: nem tud továbbfejlődni, mert nincs területe. Nagyon fontos már az első ütem előtt átgondolni, hogy hová települ egy vállalkozás, mert lehet, hogy kinövi és öt év múlva költözhet tovább, vagy már eleve olyan vállalkozásokat hozok létre, amelyek nem fognak ilyen problémákkal küzdeni. A mi projektünk célja, hogy olyan központot hozzunk létre, ahová folyamatosan jöhetnek a betelepülők. Ettől függetlenül igyekszünk tematizálni, de a Talentis legnagyobb előnye, hogy később is terjeszkedhet.
Portfolio.hu: Mely szektorokat célozzák elsősorban?
Takács Ernő: A tanácsadóink egybehangzó véleménye szerint a XXI. század az energetikáról és a környezettechnológiáról fog szólni. Emellett persze az információtechnológia tovább formálja a társadalmat, ezt sem szabad figyelmen kívül hagyni. Ezért mi ebben az irányban gondolkodunk. A biotechnológiát meghagyjuk a szegedi Biopolisnak, hiszen ők ezt világszínvonalon művelik A nanotechnológiával kapcsolatban azonban meg kell jegyeznem , hogy van egy óriási európai kezdeményezés, az ESS, amelyre igaz hogy rajtunk kívül még sokan aspirálnak, de lehet, hogy ott is szerepet kap majd a Talentis.
Portfolio.hu: A célközönség tehát a kis- és közepes vállalkozások?
Takács Ernő: Így van, alapvetően a kkv szektorra koncentrálunk, de azért van egy-két óriáscég, amellyel tárgyalunk. Ennek vannak előnyei és hátrányai, de főleg magyar és közép-kelet-európai kis- és középvállalkozásokra gondolunk és megpróbáljuk nekik idehozni a piacot. Sokan azért települnek ki hozzánk, mert itt biztosított a növekedés, mások azért, mert a befektetőik értik, hogy miről szól a Talentis, sokan pedig azért fognak minket választani, mert a klasztermodell üzleti előnyt, versenyelőnyt jelent számukra.
Portfolio.hu: Nincs infrastrukturális hátrányban a térség Budapesttel szemben?
Takács Ernő: Két aspektusból közelíthető meg, hogy miért ideális helyszín a Zsámbéki-medence a Talentis számára. Az egyik a földrajzi, a másik az intézményi feltételrendszer. Földrajzilag nem lehet kétségbe vonni, hogy alkalmas helyszín, hiszen kettészeli az M1-es autópálya három lehajtóval, tehát jól meg lehet közelíteni mind az északi, mind a déli területeit. Itt halad a Bécs-Budapest vasútvonal, hazánk legkorszerűbb vasúti pályája, nemrég elindultak a Bombardier Talent szerelvényei, most zajlik a próbaüzem, a menetrend sűrűsödik a reggeli és a délutáni csúcsidőben, 20 percenként járnak majd az elővárosi vonatok, és autó nélkül 20-22 perc alatt be lehet érni a belvárosba kényelmesen, kulturált körülmények között. Újabb vasúti megállóhelyeket kell majd létrehozni a Talentis egyetemvároshoz, központhoz, de ez 1-2 éven belül megoldódik. Az infrastruktúra tehát adott.
Az intézményi hátteret tekintve ha a Zsámbéki-medencében már lenne három nagy egyetem, nyilván jobb helyzetben lennénk, de nem vagyok elkeseredve, mert azt látom, hogy számos olyan helyszínen valósítottak meg ilyen zöldmezős tudásközpont fejlesztést, ahol nem volt intézményi háttér. Ráadásul Budapest közel van, itt található az ELTE, a Műszaki Egyetem, a Közgazdasági, a Kertészeti Egyetem, amelyek tele vannak innovációval. Megpróbáljuk helyszíni képzésekre rávenni ezeket az intézményeket. Az egyetem ugyanis nem egyszerűen egy épület, hanem tanári kar, tudásátadás, ami nem helyhez kötött. Külföldről máris van érdeklődés, Amerikából, a Szilícium-völgyből már jelentkeztek, hogy informatikai nyári egyetemet tartanának itt. Ez egy piacképes termék, sokan tudják, hogy ha elvégeznek egy ilyen kurzust, azonnal el tudnak helyezkedni a legjobb IT-cégeknél.
Portfolio.hu: A Google éppen a közelmúltban jelentette be, hogy a Dublin után legnagyobb kutatás-fejlesztési részlegét Lengyelországba, Krakkóba telepíti. Nincsen túlságosan nagy versenyhátrányban Magyarország az IT-területen?
Takács Ernő: A Talentis önmagában kevés ahhoz, hogy Magyarországot kedvező helyszínként tüntesse fel. Minden befektetési dokumentáció országanalízissel kezdődik. Lehet az én projektem bármilyen egyedülálló és kiváló, ha az országanalízis eredménye nem megfelelő. Ennek ellenére azt gondolom, hogy ha 10 évvel ezelőtt indultunk volna, a Google-központ most ide települne, a Zsámbéki-medencébe. Idő kell ezeknek a dolgoknak: Krakkó nagyon híres egyetemváros, Lengyelország népesebb, mint Magyarország, az idegen nyelvi képzéssel előbbre tartanak, mint mi, de ez nem jelenti azt, hogy később nem jönnek ide más cégek. Az IT-torta hatalmas és növekszik, és lesznek nálunk is nagy betelepülők. Nagyon fontos, hogy jöjjenek az első fecskék, mert ezek vonzzák majd a többieket. A kormányzat részéről is látok olyan szándékot, hogy támogatja ezt a gondolatiságot.
Portfolio.hu: Mit gondol, mikorra éri el a Talentis Program azt a szintet, amikor már kijelenthetjük, a projekt valószínűleg sikerült, jó úton halad?
Takács Ernő: Nem szívesen mondanék időpontot, mert nehéz megjósolni, hogy az előttünk álló feladatok mennyi időt vesznek igénybe. Közismert, hogy milyen komplikált építési engedélyt kapni egy projekthez. Inkább azt mondanám el, mi szükséges ahhoz, hogy ez a koncepció felépüljön ezen a területen. Minimum 8-10 kutatóintézetnek kell lennie a Zsámbéki-medencében, ez a kritikus tömeg. Ezenkívül fel kell állni a Talentis oktatási modellnek, ami nem csupán a felsőfokú képzést jelent, nappali és másoddiplomás oktatást. A harmadik feltétel az alap-infrastuktúra kiépítése. Ha ezek teljesülnek, akkor ez a program felállt. Ezzel egy időben a térség környezeti minőségét megőrző és az emberek életminőségét javító projekteket szeretnénk megvalósítani. Golfpályákat, szállodákat, konferenciaközpontokat, kiállítótermeket egészségügyi és szociális intézményeket építünk az itt élőknek, illetve a betelepülőknek. Amikor valaki új munkahelyet választ, nemcsak a fizetést nézi, hanem azt is, hogy milyen óvodába viheti a gyerekét, milyen lakásban élhetnek. Véleményem szerint 4-6 év alatt mindez elérhető. Óriási lendületet adna a folyamatnak, ha a közösségi projektek részesülhetnének az uniós forrásokból, hiszen akkor párhuzamosan több programot tudnánk indítani.