“Betört” és sikert arat

Néhány éve tört be a hazai lakáspiacra a loft, mint sajátos stílusú lakótér, s úgy tűnik sikert arat. A fővárosban épülő, hasonló jegyeket hordozó lakóingatlanok nemcsak a külföldiek, hanem az egyedi luxust kereső honfitársaink körében is kelendők.

A loft, a funkciójukat vesztett régi gyárépületek, raktárak legfelső, tető alatti szintjeinek lakásként (és irodaként) történő hasznosítása során, az 1970-es évek Angliájában született. Ekkortájt – a tradicionális textilipari központokban – Manchesterben, Liverpoolban már csődbe jutott az iparág, ami gyárbezárásokat indított el. A bezárt ipari épületekben rejlő piaci lehetőséget az ottani ingatlanfejlesztők hamar felismerték. S bár ezen – jóval a piaci ár alatt megszerzett – gyáringatlanok felújítása jelentős költséggel járt, a lakásként (és irodaként) történő hasznosításuk jó befektetésnek bizonyult. A kereslet irántuk – az akkori lakáshiányos időkben — folyamatosan nőtt, így érthető, hogy a hasonló lakáskialakítások kezdtek elterjedni más angol városokban, illetve országokban, így Németországban, Hollandiában, és az Egyesült Államokban.

Életérzés is

A loftlakások sikere Takács Róbert, az Eston International Rt. vezető tanácsadója szerint már akkor sem csak a lakáshiánnyal magyarázható, hanem azzal is, hogy az ún. loft-terek optimálisan kihasználhatók, s a szűken vett funkcionalitáson túl egyfajta életérzést is sugároznak. A tágas, a tulajdonos fantáziája szerint tagolható és berendezhető nagy alapterületű és belmagasságú, általában galériás belső lakóterek sokakban a háborítatlan szabadság érzetét keltik.

Nálunk az első, klasszikus értelemben vett loftlakás-fejlesztések az elmúlt néhány évben a fővárosban kezdtek megjelenni, de egyelőre csak egy-két kerületre korlátozódnak. Az egyik ilyen helyszín a III. kerületben, a Nagyszombat utca-Árpád Fejedelem útja-Lajos utca által határolt területen található: itt épül a Sun Palace lakópark az Engel Group égisze alatt. Az izraeli cég a Goldberger-gyár ipari műemlékké nyilvánított épületének tetőterében apartmanokat, az épületegyüttes egy részén pedig – a műemlékjellegből adódóan – loftlakásokat alakít ki. A Margitszigetre, a Budai várra és a Gellérthegyre nyíló, örökpanorámás, négy méter belmagasságú nagyteraszos loftok 100-170 négyzetméter alapterületűek, áruk 48 és70 millió forint között szóródik. Demetrovics Petra, a lakások eladását végző Otthon Centrum értékesítési igazgatója elmondta: a lakások, így a loftok iránt is van kereslet. A vevők egy része ez utóbbiak esetében külföldi, akik közül többen befektetési céllal vásárolnak, de magyarok is szép számmal vannak az új tulajdonosok között.

30-180 millió forint

A másik loftlakás-fejlesztés helyszíne a IX. kerület, ahol a Tinódi utcában lévő, XIX. században épült, ma már ipari műemlék Gizella-malom épülete újul meg, helyet adva 104 loftlakásnak. A MillLoft nevet viselő projekt 2008. februárjára készül el, de a lakások már most leköthetők. Az 58-304 négyzetméter közötti alapterületű, 3-5 méter belmagasságú loftok négyzetméteréért 500-600 ezer forint közötti árat kell fizetni.

A XIII. kerületi Újlipótvárosban – a Révész-Népfürdő utcák sarkán — a GTC Hungary Ingatlanfejlesztő Rt. vágott bele a 177 lakásos “RiverLoft” fejlesztésbe. A beruházás közvetlenül – a szintén a cég által jegyzett – több mint 400 lakásos Riverside apartmanház szomszédságában, szemben a Margit-szigettel található. Az épületegyüttesben a nagy belterű és belmagasságú, örökpanorámás 45 loft mellett helyet kaptak apartmanok és duplex lakások is. A loftok alapterülete 70-235 négyzetméter között van, áruk pedig mérettől, fekvéstől függően 30 és 116 millió forint között szóródik. Az érdeklődést jelzi, hogy a loftlakások 85 százaléka már gazdára talált.