Ingatlanindex: túl a mélyponton
Javuló kilátásokat jelez a GKI és az AL Holding által közösen, az Ingatlan és Befektetés szakmai támogatásával készített fővárosi ingatlanindexe. Lényegében a lakáspiac az egyetlen, ahol – januárhoz képest – nem javultak, csak stagnáltak a cégvezetői várakozások.
A fővárosi ingatlanindex 2006 első negyedévében -13,8 volt, ez csak alig valamivel maradt el a 2002-es mélypontot követő 2004 közepi eddigi csúcsértéktől. (E mutató értéke a -100 és a +100 intervallumban mozoghat. A pozitív értékek derűlátást, növekvő keresletet; a negatív érték visszafogottságot, óvatosságot, potenciális túlkínálatot jelez.) A GKI és az AL Holding negyedévente, az Ingatlan és Befektetés támogatásával készített ingatlanindexe szerint 2006 elején megváltozott az eddigi csökkenést prognosztizáló trend, s a cégvezetők az új ingatlanokra 1,5-2 százalékos emelkedést, a használtakra lényegében stagnálást jeleztek előre a következő egy évre. Az új ingatlanok értékesítési árainak várható alakulásában a jelentős területi különbségek lesznek, a legmagasabb növekedés Budapesten valószínű.
2006 áprilisában az irodapiacon az ingatlanfejlesztő és forgalmazó vállalkozások a korábbiakhoz képest a forgalom csökkenését, a piacok kiegyensúlyozottabbá válását érzékelték a fővárosban és vidéken is. Mindössze a cégek 3 százaléka érez nagy, további 35 százaléka kisebb túlkínálatot, s 55 százalék szerint a piac kiegyensúlyozott. A felmérés szerint az A kategóriás épületekben javultak a kihasználtsági mutatók, míg a B kategóriában lényegében stagnáltak. A nyugat-magyarországi régióban az átlagos kihasználtsági ráta 78 százalék, Kelet-Magyarországon 75 százalékos a mutató. A piaci szereplők a következő 12 hónap során nem számítanak a jelenlegi helyzet megváltozásával, vagyis a jelenlegi kisebb túlkínálat fennmaradását prognosztizálták.
Az üzlethelyiségek piacán Budapesten jelentősebb, Kelet-Magyarországon kisebb túlkereslet jelent meg, Pest megyében és Nyugat-Magyarországon továbbra is a túlkínálat jellemző. A fővárosban tovább élénkül az üzlethelyiség piac, a keresleti oldalon rég nem látott aktivitás jellemző. Az ingatlanokkal foglalkozó cégek a következő egy évben a fővárosban és Pest megyében a mai helyzet fennmaradását valószínűsítik, keleten a túlkereslet mérséklődésével, nyugaton ennek megjelenésével számolnak. A piaci telítődés ellenére a nagyobb láncok továbbra is terjeszkedni kívánnak. Budapesten a metróépítés, az új közlekedési csomópontok és egyes különleges fekvésű ingatlanok további lendületet adnak a fejlesztéseknek.
A gazdálkodó szféra képviselői szerint a következő egy évben egyértelműen nő az ipari ingatlanok tulajdona iránti kereslet, a bérleti piacon ezzel ellentétes folyamatokra számítanak. A bérelt raktárak iránti igények várhatóan nem nőnek, sőt az agglomerációban inkább enyhén csökkenő tendenciát mutatnak. A budapesti raktárpiacot az ingatlanos cégek lényegében kiegyensúlyozottnak ítélik, ez lényegesen kedvezőbb eredmény az előző negyedévihez képest, s a következő 12 hónapara a helyzet változatlanságával számolnak.