Befektetők helyett maradt a napsütés (MIPIM)
V vagy W alakú visszaesés rajzolódhat ki az ingatlanpiacon? Miért fontos a londoni ingatlanpicot figyelniük a magyar ingatlanosoknak? Würsching Péterrel, a B&V Group ügyvezető igazgatójával beszélgettünk Cannes-ban, a MIPIM-en. A B&V Group – a Duna Spirit, a Duna City és a Talentis Holding mellett – kiállítóként jelent meg a Budapest Business Region standján.
Az első nap még mindenki küzdött, de mostanra a többség rájött, hogy az idei MIPIM nem az az alkalom, amikor nagyon sok új befektetőt vagy új pénzforrást találnának, ezért a kiállítás szép lassan átcsapott egy teraszon napozós, üldögélős rendezvénybe. Magunk részéről volt négy-öt olyan megbeszélés, melyeket már előzetesen egyeztettünk és ezek a tárgyalások nagyon ígéretesen is zajlottak, tehát összességében elégedettek vagyunk az itteni részvételünkkel – mondta el kérdésünkre Würsching Péter. Mint elmondta, komoly befektetői érdeklődő spontán módon nem jelentkezett náluk a kiállítás alatt.
A magyar piac és a régió megítéléséről Würsching Péter elmondta, hogy a közép-európai fővárosok lényegében ugyanabban a cipőben járnak, és nem véletlen, hogy mindegyik régióként jelenik meg a vásáron és nem egyéni fejlesztők állítanak standokat a MIPIM-en. Hozzátette, hogy Budapestnek mindenképpen meg kell jelennie az ilyen nemzetközi kiállításokon, mert amúgy is versenyhátrányban vagyunk a régiós szomszédainkhoz képest.
Würsching Péter példaként hozta fel Lengyelországot és Cshországot, ahonnan a fővárosokon kívül szinte az összes nagyobb másodlagos város is sajét standdal jelent meg az idei MIPIM-en. Szerinte az egyre élesebb régión belüli verseny miatt a magyarországi vidéki városoknak is fontos lenne a nemzetközi jelenlét.
A szektor kilábalását illetően a B&V Group ügyvezetője inkább pesszimista. Várakozásai szerint nem V, hanem W alakú út áll az ingatlanszektor előtt, melyet azzal indokol, hogy nem látja azokat a strukturális változásokat, melyek garantálnák a buborékok kialakulásának megakadályozását. Szerinte a buborék fújása részben már megkezdődött a fejlett nyugat-európai piacokon, s mivel Magyarország alapvetően másodlagos piac, ezért a később jelentkező esetleges negatív hatások akkor is fognak minket érinteni, ha itt nem alakul ki buborék a következő időszakban.