Milliókkal tartoznak, de csak hitegetnek
A kaposvári Corso üzletház budapesti fővállalkozója több mint egy éve nem fizeti ki a helyi építőipari alvállalkozókat. Van olyan kaposvári cég, akinek a Kész Kft. 8 millió forinttal tartozik tavaly április óta. Többen büntetőfeljelentést tettek.
A lábodi Atád-Tető Kft. büntetőfeljelentést tett a budapesti Kész Kft. ellen – írta a Sonline. A tetőszerkezeteket gyártó vállalkozás végezte a Corso irodaház tetőszerkezetének megépítését. Bár a Kész Kft. által kiállított teljesítés-igazolások szerint kifogástalan mennyiségben és minőségben végezte el a munkát, pénzüket a mai napig nem kapták meg.
Hitegetési technikák
“Fizetés helyett hónapokig csak hitegetést kaptunk, majd vitatni kezdték a munkát, a beruházóra hivatkozva minőségi kifogásokat tettek” – mondta Csonka László, a lábodi cég műszaki vezetője. Tavaly októberig eljutottak oda, hogy valamennyi felmerült apró hibát kijavították, s a Kész Kft. építésvezetője ezt leigazolta. Ekkor azt mondták, hogy várják meg, amíg a megrendelővel elszámolnak, s azt követően fizetik ki őket. Aztán egyszercsak teljes fordulat történt: összehívták a cégeket és bemutattak egy listát arról, hogy kitől hány milliót akarnak levonni.
A Kész Kft. ezután a követelés egy kis részét kifizette, ám a további fizetési kötelezettség alól egy közel nyolcmillió forintos, nem valós gazdasági eseményt tartalmazó számla kibocsátásával próbált kibújni – állítja a lábodi cég műszaki vezetője. “Ezt meg is küldték nekünk, de mi közöltük, hogy a fiktív számlájukat a cégünk nem fogadja el. Jogi képviselőnk többször próbált velük egyeztetni, felhívni figyelmüket eljárásuk büntetőjogi következményeire, de nem járt eredménnyel” – mondta a vezető.
A lábodi cégvezető azt mondta: vállalkozása még a szerencsésebbek közé tartozik, mert legalább kiállíthatták a végszámlát. Mások még eddig sem jutottak. Egy kaposvári ács-állványozó cég felszámolási eljárást kezdeményezett a KÉSZ Kft ellen. Nádasi Tóth Attila vállalkozó lapunknak elmondta: nekik több mint nyolcmillióval tartoznak egy éve, s a mai napig nem adták ki a teljesítési igazolást.
Időhúzás
– Vérlázító a cég hozzáállása. Háromszor kötöttünk velük részletfizetési megállapodást az ő feltételeik szerint, de már az első részlettel elmaradtak. Elképesztő, hogy a nagy, fővárosi cégek mit meg nem engednek maguknak. Senkit nem érdekel, hogy a helyi vállalkozások ebbe tönkremennek. Az a legnagyobb gond, hogy helyi cég egyetlen kaposvári nagyberuházáshoz sem fér közvetlenül.
Ezt többen meg is tették, illetve újabb munkák reményében is belementek néhányan hasonló megegyezésbe. Így tett az a kadarkúti cég is, amelyik a 14 milliójából csupán négymilliót kapott. Ügyvezetője név nélkül elmondta: nem látta értelmét a pernek, ezért egyezett meg úgy a társasággal, hogy a tartozás fejében további megrendeléseket kap tőlük.
A kaposvári Szemeco Kft.-nek is be kellett érnie a pénze töredékével. Szekeres Lajos ügyvezető elmondta: személyes kudarcként élte meg a történteket. – Ilyen helyzetben azelőtt soha nem voltam, a legnagyobb ellenségemnek sem kívánom, hogy átélje ezeket a hónapokat – mondta.
Tavaly márciusban befogadták a tízmilliós végszámlájukat, fizetés helyett azonban elkezdődött az időhúzás. A számtalan kifogást végül megelégelte a Szemeco és bíróságra vitte az ügyet. Két választásuk volt: belefognak egy több éves pereskedésbe, annak minden költségével és idegbajával, vagy elfogadják a Kész Kft. 40 százalékos ajánlatát.
“A pert ugyan nyilvánvalóan megnyertük volna, de azzal sem értünk volna sokat. Ráadásul ezzel párhuzamosan más munkáink kifizetése is késett, a pénzre pedig szüksége volt a cégünknek. Ezért végül elálltam a pertől és elfogadtam az ajánlatukat: a 10 millió helyett 4,5 milliót kapunk, a többiről pedig lemondtunk. Négy nap múlva megérkezett a pénz. Jóformán a semmiért dolgoztunk” – mondta keserűen Szekeres Lajos, a Szemeco ügyvezetője.