Demján: a korrupció szenvedő alanyai a vállalkozások
2020 után vezetné csak be az eurót, eltörölné az iparűzési adót, állami vállalatokat alapítana Demján Sándor, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének ügyvezető elnöke. A TriGranit elnöke az InfóRádió Aréna című műsorának vendégeként beszélt a magyar gazdaság helyzetéről, a fellendüléshez szükséges lépésekről.
Demján Sándor szerint Magyarországnak kormányzóképes politikai erőre van szüksége, ugyanis ennek az ország az elmúlt nyolc évben híján volt. Határozott kormányzás nélkül az ország nem lesz képes talpra állni, és nem tudja majd ledolgozni a lemaradását.
Az elmúlt nyolc évről Demján Sándor elmondta, hogy hitelből nem lehet jóléti rendszerváltást csinálni. A VOSZ elnöke nagsúlyozta, hogy Magyarország 2002-ben, a 100 napos programmal tért rossz gazdaságpolitikai útra. Mint mondta, a VOSZ már 2002-2003-ban figyelmeztetett arra, hogy az ország gazdaságpolitikája fenntarthatatlan és ez válsághoz fog vezetni.
A TriGranit elnöke a Bajnai-kormányról elmondta, hogy az az elsődleges feladatát, a tűzoltást elvégezte. Úgy fogalmazott, hogy a beteg lélegeztető gépe működik, a beteg nem halt meg, de nem is gyógyult még meg. A Bajnai-kormánynak hosszú távú reformok megvalósítására nem volt esélye. Az államapparátusban egy mindössze egy éves megbizatást vállaló kormánynak nincs esélye az érvényesülésre. A bürokrácia Demján szerint amúgy is nehezíti a reformok megvalósítását, szerinte a mindenkori miniszterek a bürokrácia foglyai.
El kell törölni az iparűzési adót
Demján Sándor az interjúban megismételte a közelmúltban nyilvánosságra hozott VOSZ-javaslatot, mely szerint négy év alatt a régiós átlag alá kell csökkenteni a hazai adóterheket. A VOSZ elnökre szerint az iparűzési adót el kell törölni, mert az törvénytelen és igazságtalan. Emellett hangsúlyozta, hogy kisebb államra van szükség, mint elmondta, a VOSZ számításai szerint a szükségesnél 300 ezerrel több ember dolgozik a különböző állami vállalatoknál, önkormányzatoknál és állami hivataloknál.
Az állami szektor tömeges leépítése Demján szerint emelné a hazai szolgáltatási szektor színvonalát, ugyanis véleménye szerint a szolgáltatási szektorban jelenleg nagyon sok volt fizikai munkás dolgozik, akik nem tudják megfelelő színvonalon ellátni a jelenlegi munkájukat. Az elbocsátott állami alkalmazottak kiszorítanák a volt fizikai munkásokat a szolgáltatási szektorból, így emelkedne a szektor színvonala. A kiszorított fizikai munkások pedig visszatérhetnének a fizikai munkához. Demján Sándor szerint a jelenlegi fél millió fizikai munkás helyett másfél millióra lenne szükség Magyarországon.
Kritikán aluli a morál
A morál ma Magyarországon kritikán aluli, a társadalmi morált helyre kell állítani Demján Sándor szerint. Vissza kell szorítani a korrupciót, mely szerinte a politikától ered, és aminek a vállalkozók csak szenvedő alanyai. Az üzletmebre szerint a nagy közbeszerzési munkák ma a korrupció miatt kb. 40 százalékkal vannak felülárazva, és ez megterheli az országot.
Az államnak Demján szerint emellett állami vállalatokat kell alapítania, és támogatnia kell a KKV-szektort, Magyarországon ugyanis a KKV-szektor nem tudott megerősödni az elmúlt évtizedekben.
Az euró bevezetéséről Demján Sándor megismételte korábbi nézeteit, azaz szerinte a magyar gazdaságot megfojtaná a korai euró-bevezetés. Magyarországnak szerinte közepes inflációra és gyenge árfolyamra van szüksége a felzárkózáshoz. Az erős forint ugyanis megöli a gazdaságot – tette hozzá a TriGranit elnöke. Az eurót Demján Sándor szerint 2020 után kellene bevezetni.
Kongresszusi központ kell Budapesten
A TriGranit terveire vonatkozó kérdésre Demján Sándor az InfóRádióban elmondta, hogy Budapestnek égető szüksége van egy modern kongresszusi központra. Hozzátette, hogy a TriGranit felajánlotta a kormánynak a Milleneumi Városközpontban lévő legértékesebb telkét az államnak jelképes 1 dollárért, hogy az állam építsen rá kongresszusi központot. A kormány azonban elutasította az ajánlatot. Mint mondta, ha nem épül kongresszusi központ, akkor hotelre sincs szükség a területen, így ebben az esetben lakóingatlant építenek majd a Nemzeti Színház szomszédságában.