Stabilitást remél Lengyelország: a repülögépkatasztrófa utóhatása

Lengyelországban nemzeti gyászhetet, Oroszországban – és Lech Kaczynski államfő temetésének napján hazánkban is – gyásznapot tartanak a szombatra virradóra Szmolenszk mellett történt repülőgép-szerencsétlenség emlékére.

Donald Tusk miniszterelnöknek és a katasztrófában elhunyt Kaczynski helyét átvett parlamenti elnöknek, Bronislaw Komorowskinak olyan feladattal kell megbirkóznia, amilyennel eddig aligha szembesültek modern kori politikai vezetők. Az államfői hivatalt, a jegybankot, a hadsereget és a nemzetbiztonsági hivatalt egyaránt lefejezte a baleset, amelyet Tusk a második világháború utáni lengyel történelem legnagyobb tragédiájának nevezett.

Elemzők és állami tisztviselők egyöntetűen azt hangsúlyozták ugyanakkor, hogy a katasztrófa nem jelent komoly fenyegetést Lengyelország politikai és gazdasági stabilitására. “Folyamatosan figyeljük a helyzetet, és készen állunk különböző döntések meghozatalára, de nem számítunk arra, hogy a bármiféle veszélyes dolog történhetne a lengyel gazdasággal” – jelentette ki egy tegnapi sajtótájékoztatón Michal Boni, Tusk egyik tanácsadója. Hasonlóképpen vélekedett Magdalena Polan, a Goldman Sachs közgazdásza, aki szerint az alkotmánynak megfelelően biztosítva lesz a folyamatosság a kormányzatban és a jegybanknál egyaránt.

Az alkotmány szerint a Kaczynski helyére lépett Komorowskinak két héten belül kell kiírnia az elnökválasztást, amelyet azután 60 napon belül kell megtartani. Ez azt jelenti, hogy az egyébként októberben esedékes elnökválasztást a katasztrófa miatt alighanem júniusra hozzák előre. Októberben Kaczynski ismét ringbe szállt volna az államfői posztért, ám a közvélemény-kutatások szerint vereséget szenvedett volna a kormányzó Polgári Platform jelöltjétől, aki éppen Komorowski.

A cikk további részleteiért kattintson ide.