Az európai ingatlanbefektetések növekedési üteme 2010 első negyedévében továbbra is fennmaradt
Az utolsó négy negyedévben regisztrált átlagos európai befektetési szint 12%-kal, 15, 4 milliárd Euróról 17, 2 milliárd Euróra növekedett, fenntartva ezzel a 2009 negyedik negyedéves 13%-os növekedést – nyilatkozta 2010 első negyedévi befektetési piaci elemzésében a nemzetközi ingatlan-tanácsadó DTZ.
Magali Marton, az CEMEA régió (Kontinentális-Európa és Közel-Kelet) piackutatás vezetője a következőt nyilatkozta: “Európa legnagyobb piacai közül Németország növelte piaci részesedését, 3, 6-ról 4,7 milliárd Euróra, amely 32%-os növekedést jelent 2009 negyedik negyedévéhez képest. A befektetési lehetőségek relatív hiánya miatt az Egyesült Királyság és Franciaország befektetési volumene csalódást keltően 48, illetve 56 százalékponttal csökkent.”
A növekvő optimizmus ellenére, a befektetők kockázatvállalási hajlandósága Európában továbbra is alacsony. A befektetők változatlanul a hazai piacokra fókuszálnak, 2010 első negyedévében a teljes befektetések 62%-a hazai volt. A befektetési tranzakciók csupán 5%-a köthető a nem Európából származó befektetőkhöz, mely jóval alacsonyabb a korábbi rekordnak számító 25%-os regisztrált szintnél.
Magali Marton a következőt nyilatkozta: “A kiskereskedelemi befektetések tették ki a teljes befektetési volumen 44%-át, mely jelentős növekedést mutat az előző negyedéves 27%-os szinthez képest. A magas részesedési arány első sorban a jelentős bevásárlóközpont eladásoknak köszönhető, amely az első negyedévben az teljes európai befektetések 25%-át tette ki.”
A Corio által megvásárolt 1, 3 milliárd Eurós, több országot átfogó bevásárlóközpont portfolió nagymértékben fellendítette a negyedéves tranzakciós szintet. Az iroda befektetések részesedése 37%-ra esett vissza, az elmúlt negyedév 54%-hoz viszonyítva. A Corio tranzakciót leszámítva, mind az iroda, mind a kiskereskedelemi befektetések megközelítőleg 40%-át tették ki a teljes befektetési volumennek.
A bérlői piac változatlan gyengesége, és a gazdasági fellendülés fenntarthatóságával kapcsolatos bizonytalanság miatt, számos befektető elhalasztotta a befektetési döntésének meghozatalát. Magali Marton így foglalja össze: “Az első negyedév átmeneti nyugalma ellenére, egyértelmű jelek utalnak arra (az Egyesült Királyságban mindenestre), hogy a befektetők hajlandóak lesznek a legvonzóbb ingatlanokat is piacra vinni, ezzel kihasználva a jelenlegi erős árazási szinteket és a viszonylag erős kereslet előnyeit. A következő években az újrafinanszírozandó hitelek növekvő mértéke miatt is tovább nőhet a befektetési lehetőségek száma.”