Munkahelyteremtés flexicurity-val: így csinálják a bezzegországok

Miközben Európa nagy része, köztük Magyarország is elkeseredett küzdelmet folytat az alacsony foglalkoztatottsági szint emeléséért, egyes országok látványos sikereket tudnak elérni. Az ezzel kapcsolatos, és manapság egyre divatosabb kulcsszó a flexicurity. Sikerrel alkalmazzák olyan, sokat irigyelt “bezzegországok”, mint Hollandia, Dánia.

A foglalkoztatás javítására példaként emlegette fel a magyar foglalkoztatásért felelős államtitkár is. A célt sokféleképpen el lehet érni, egyelőre azonban úgy látszik, Magyarországon a spórolós megoldás keretében inkább csak a rugalmasság fokozódik, miközben a biztonság oldalának megvalósulása kétséges. Az európai példák tanulsága, hogy valószínűleg nem lehet egyszerre spórolni és flexicurity-t megvalósítani.

Új trend a munkapiacon

Az elsőre kimondhatatlannak tűnő szó az angol flexibility (rugalmasság) és a security (biztonság) összetételéből adódik. A két szó összetételének célja, hogy rámutasson, a munkaerőpiac vonatkozásában van lehetőség a rugalmasság növelésére a munkavállalói biztonság feladása nélkül is. Ennek pontos útja, módja nincs határozottan kikövezve, a rugalmas biztonságot nyújtó munkaerőpiacot többféle eszközzel is el lehet érni. Így a flexicurity a dán modellben például azt jelenti, hogy a munkaerő felvétele és elbocsátása egyszerűbb, könnyebb, másrészt jelenti az erős szociális háló és az aktív munkaerőpiaci politikák létét. A másik flexicurity-mintaországban, Hollandiában pedig az atipikus foglalkoztatási formák (mint a részmunkaidő, munkaerő-kölcsönzés) kerültek előtérbe.

Tovább a Portfolio.hu cikkére.