Önkormányzati helyett Budapest-törvény készülhet?
A kormány holnap tematikus kormányülésen vitatja meg az új önkormányzati törvény koncepcióját. Egyedül a megyék területfejlesztési tevékenységéről született végleges döntés, egyelőre bizonytalan a főváros átalakításának mikéntje. Megegyezés hiányában Budapest átalakítása kikerülne az önkormányzati törvényből. Ezt pótolandó, később egy külön Budapest-törvény készülne.
Nincs egyetértés Budapest átalakításáról. Az érdekellentétek abból adódnak, hogy a fővárosnak jelenleg kétszintű – kerületi és központi – vezetése van. Logikus lépés lenne az egységesítés: így vagy a kerületi polgármesterek kapnának az egész fővárosra kiterjedő döntési jogokat, vagy a főpolgármester pozícióját erősítenék a városrészek első embereivel szemben. A kötélhúzás abból ered, hogy a polgármesterként dolgozó fideszes országgyűlési képviselők az előbbi, míg a politikai befolyását a felhatalmazásából érvényesíteni tudó Tarlós István főpolgármester az utóbbit találná hatékonynak.
A parlament elé októberben kellene benyújtani az önkormányzati törvényt, hogy még ebben az évben szavazzon róla a parlament. Szemben a fővárosi ügyekkel arról már megszületett a politikai döntés, hogy az új önkormányzati-közigazgatási rendszer alapja a járás lesz, a megyék a területfejlesztésért lesznek felelősek, míg az eddigi, önkormányzatoknál lévő feladatokat (egészségügy, oktatás, szociális ellátás, vízügy, szennyvíz, szemétgazdálkodás stb.) az állam veszi át. A megyék a területfejlesztéssel foglalkoznak majd. A régiós területfejlesztési tanácsok szerepét így a közvetlenül választott megyei önkormányzatok veszik át.
Újdonságot jelent, hogy 2014-től a megyei jogú városok lakói is szavazhatnak a megyei közgyűlések tagjaira. Így a megnövekedő felhatalmazással milliárdos helyi fejlesztésekről dönthetnek ezek a testületek. Az elképzelések szerint létrejönnének a megyei területfejlesztési alapok, a megyei jogú városoktól a kormány nem venné el az iparűzésiadó-bevételt, hanem egy bizonyos százalékban ebbe az alapba kellene befizetniük belőle. Ezzel a nagyvárosok felelősséget vállalnának a megye más területeinek fejlesztéseiből is.