Erős verseny várható az idei FIABCI ingatlanfejlesztési pályázaton

Kérdéseinkre Gönczi László, a FIABCI Nemzetközi Ingatlanszövetség magyar tagozatának elnöke válaszol.

– Mit lehet/kell tudni erről a nemzetközi díjról?

 

– A FIABCI Prix d`Excellence ingatlanfejlesztési nívódíj pályázatot 1992 óta rendezi meg a legnagyobb nemzetközi ingatlanszövetség az 1950-ben alakult és több mint 60 országban működő párizsi székhelyű FIABCI. A pályázat célja a világ legjobb, legsikeresebb ingatlanfejlesztéseinek kiválasztása és megjutalmazása. A pályázat kizárólagos jogú sajtótámogatója a The Wall Street Journal. Az eddig lebonyolított 20 pályázat során 5 kontinens 35 országából kerültek ki a győztesek.

A bírálat főbb szempontjai az ingatlanfejlesztés koncepciója és eredménye, építészeti- és városépítészeti színvonala, a kivitelezés minősége, az alkalmazott műszaki megoldások és a megvalósítás időtartama. Emellett értékelik a fejlesztés eredményességét, , értékesítési – és bérbeadási potenciáljait, foglaltságát,  valamint a környezetvédelem és az ingatlanfejlesztés társadalmi hasznosságát. A pályázaton az elbírálás kategóriánként történik. Figyelembe véve az egyes épületek eltérő funkcióját, a főbb kategóriák: lakóépületek, irodaházak, kereskedelmi létesítmények, szállodák, műemlék felújítások, közcélú épületek, speciális létesítmények. A nemzetközi zsűriben idén 27 FIABCI tagország által delegált 44 tekintélyes szakember vett részt, képviselve   a az ingatlanfejlesztési szakma egy-egy speciális ágazatát. A pályázat nyílt, nem feltétel a FIABCI tagság, a világ összes ingatlanfejlesztője nevezhet a versenyre.

 

– Miért jelentős, hogy magyar cégek is elindultak a versenyen?


– A FIABCI Prix d`Excellence történetének első szakaszában egyáltalán nem volt magyar résztvevő. A FIABCI Magyar Tagozatának vezetősége úgy vélte, hogy a hazai ingatlanfejlesztők számára igen fontos, hogy egy ilyen tekintélyes versenyen elinduljanak és ha  sikerrel szerepelnek, az egyrészt a saját cégük, de egyben Magyarország részére elismerést és további fejlődési lehetőséget is jelenthet. Ezért határoztuk el, hogy elősegítjük a magyar részvételt és ehhez a legjobb eszköznek egy hazai pályázat létrehozását tartottuk. Így indult 1996-ban az első Magyar Ingatlanfejlesztési Nivódíj-pályázat, melyet eddig további 12 követett, melyen több, mint 230 alkotás mutatkozott be. A legjobbak indultak el a nemzetközi versenyen.

1997-ben a ferencvárosi rehabilitáció révén rögtön első díjjal mutatkozott be Magyarország és azóta a Nagyvásárcsarnok, a West End City Center, a szombathelyi főtér rekonstrukciója, a Szabó Ervin könyvtár, a Mamut bevásárló központ,  a Művészetek Palotája, a Nyíregyházi Főiskola fejlesztése, az Orczy Fórum, a Vörösmarty N1 és a Richter Gedeon Rt Új Kémiai Kutató és Irodaépülete, a Bécsi Corner irodaház és a Corvin Sétány  is kategória győztes lett. Emellett több hazai alkotás kapott különdíjat.

A FIABCI Magyar Tagozata mindent megtesz annak érdekében, hogy a legjobb magyarországi ingatlanfejlesztések részt vehessenek ezen a rangos nemzetközi versenyen, mert az a meggyőződésünk, hogy ez igen fontos a magyar résztvevők, az ingatlan szakma és az ország ismertségének, vonzerejének szempontjából. A magyar sikerek pozitív hazai és nemzetközi visszhangja visszaigazolja, törekvésünk helyességét.

 

– Milyen feltételeknek kellett megfelelniük az indulóknak?


– A fentebb már ismertetett bírálati szempontok  alapján egyértelmű, hogy csak azok az ingatlanfejlesztések számíthatnak sikerre, amelyek a szakma összetettségéből adódóan nem csak egy-egy részfeladatot, hanem azok mindegyikét jól oldják meg. Az eddig díjazott magyar fejlesztések tapasztalata alapján elmondható, hogy az örökségvédelem, a környezetvédelem és a kivitelezés színvonala, valamint a fejlesztések gazdasági eredményessége volt a siker alapja.


– Milyen presztízzsel/anyagi haszonnal járhat a verseny?

 

A verseny győztesei nem kapnak pénzdíjat, csak erkölcsi elismerést. A díjazott fejlesztők használhatják a nagy tekintélyű verseny díjának mását a cégiratokon, ismertetőikben. A Wall Street Journal a díjazott pályázatokat egy teljes oldalon ismerteti. A pályázat színvonala, nemzetközi elismertsége komoly presztízst jelent a nyertesek számára.

 

– Melyik magyar cégeknek éri meg a versenyen való indulás?

 

– Ennek megítélése nyilván az adott cégek döntéshozóinak a feladata.  Magam részéről szeretném, ha a hazai pályázat győztesei elindulnának a nemzetközi pályázaton és mindig nagyon sajnálom, ha ezzel ellentétes döntés születik. 2001-ben kaptam meghívást a FIABCI Prix  d`Excellence nemzetközi zsűrijébe és azóta is tagja vagyok a végső döntést meghozó úgynevezett Oversight Panelnek, így alkalmam van a teljes mezőnyt megismerni. Ezért megalapozott az a véleményem, hogy sok esetben rossz döntést hoztak azok a magyarországi fejlesztők, akik a magyar pályázaton elért kimagasló eredmény ellenére nem vállalták a nemzetközi megmérettetést. 

 

Háttérinfók:

 

1.  A FIABCI Prix  d`Excellence szervező bizottsága elkészítette a következő évekre vonatkozó ajánlásait, melynek egyik legfontosabb eleme, hogy a nemzetközi verseny szakmai színvonalának és tekintélyének növelése érdekében messzemenően támogatja a nemzeti  ingatlanfejlesztési pályázatok megrendezését. A cél az, hogy a FIABCI Prix  d`Excellence, a nemzeti ingatlanfejlesztési pályázatok minél szélesebb körére támaszkodva az előzetesen válogatott pályaművek versenyévé váljon, természetesen számítva azok indulására is, akik olyan országban tevékenykednek, ahol nincs nemzeti pályázat. Az első nemzeti ingatlanfejlesztési versenyt Brazília rendezte, majd Malajzia volt a következő. Magyarország harmadik volt a sorban. 2011-ben Brazília, Malajzia, Magyarország, Columbia, Tajvan, Norvégia, Argentína, Indonézia, Oroszország, Szingapúr, Luxemburg és Hollandia rendezett nemzeti ingatlanfejlesztési pályázatot. Jövőre az Egyesült Államok, Bulgária és Makaó csatlakozik a rendező országokhoz, de Spanyolország, Belgium, a balti államok is megkezdte a szervezést.

 

2. A 2012. évi FIABCI Prix d`Excellence eredményhirdetése a hagyományoknak megfelelően a FIABCI Kongresszusán a FIABCI Prix d`Excellence Gála keretében történik . A Kongresszus és a Gála színhelye idén Szentpétervár lesz.

 

3.   Az eredményről 2012. május 22.-én egy sajtótájékoztató keretében számolunk be.

 

4.  Az idei versenyen magyar részről négy kiváló pályamű vesz részt:

Irodaház kategóriában                                     

A Telenor Távközlési Zrt Központi Székháza

Szálloda kategóriában 

A Continental Hotel Zara****Superior 

Közcélú kategóriában   

A Kodály Központ Pécsi Konferencia- és Koncertközpont

Speciális létesítmények kategóriában     

A nyíregyházi Óceánum és Esőerdőház Zöldpiramis