Osztrák-magyar összefogás az energiapazarlás ellen

Térítésmentes energiahatékonysági tanácsadás kezdődik a Nyugat-Dunántúlon: májusban már megbízásokat teljesítenek a tavaly szeptemberben megkezdett, nyugat-magyarországi energiahatékonysági tanácsadóképzésen résztvevő szakértőjelöltek.

A 2014-ig tartó osztrák-magyar Energiahatékonysági Szolgáltató Iroda projekt keretében megszervezett oktatáson húsz, többnyire épületgépész végzettségű szakember ismerte meg, miként lehet elkészíteni egy intézmény vagy vállalkozás energiapazarlási térképét, és azt is, hogyan lehet átállítani a működésüket takarékosabb üzemmódra. Az elméleti ismeretek elsajátítása után most a gyakorlat következik: az elkövetkező hónapokban a résztvevők térségi vállalkozások térítésmentes energiahatékonysági átvilágításával bizonyíthatják szakértelmüket.

Az ausztriai Energiagazdálkodási Intézet, a Bécsi Gazdasági Kamara és a Győr-Moson-Sopron Megyei Kereskedelmi és Iparkamara, valamint a Centrope közép-európai régiót Magyarországon képviselő Ceurina Kft. szervezésében zajló projekt a Bécsben már 14 éve sikeresen működő ÖkoBusinessPlan-modellt kívánja Magyarországon is meghonosítani.

Szokolay Örs, a Ceurina Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatója szerint az osztrák főváros eredményei a magyar cégek és intézmények számára is rendkívül inspirálóak lehetnek. Bécsben az auditálások elindulását követő 12 év alatt 68,2 millió eurót takarított meg az a 817 szervezet, akik a tanácsadók munkájának köszönhetően hatékonyabb energiafelhasználási megoldásokra tértek át. Megspóroltak 3 millió köbméternyi vizet, 241 gigawattnyi energiát, 90 ezer tonnával csökkentették a szén-dioxid kibocsátásukat, gépjárműveik az átállás után 105 millió fuvarkilométerrel futottak kevesebbet.