Felújításokból él az építőanyag-piac

Az építőipari recesszió miatt az építőanyagok felvevő piacát zömében a felújítások adják, de ez a szegmens nem tudja felvenni az új építések miatt kiesett építőanyag-mennyiséget – közölte a Magyar Építőanyagipari Szövetség (Méasz) az MTI-vel.

A közlemény sorra veszi, hogy a különféle építőanyagok gyártása miként változott az utóbbi években, illetve mi várható az idén. 

 

Falazóanyagokból idén fele annyi fogy, mint 2010-ben. Ebben az évben várhatóan 7-8 ezer lakás épül, ami az ötöde a kiöregedés miatt szükséges pótlásnak, de a családi házak számának csökkenése megállt – áll a közleményben. A tégla és a cserép termelése az idén megegyezik a tavalyival – ma már alig dolgoznak ezek a gyárak, és amelyek még termelnek, azok sem egész évben teszik azt. Az egyéb falazóanyagok kereslete 9 százalékkal csökken idén. A MÉASZ a tervezett új otthonteremtési rendszertől várja a lakásépítés fellendülését.

 

Az expandált polisztirol habból készült hőszigetelő anyagok (köznyelven: hungarocell) termelése stagnál. A négyzetméterben mért mennyiség ugyan csökkent, de a felhasznált anyag vastagsága folyamatosan növekszik, így a köbméterben mért mennyiség változatlan. A panelházak hőszigetelési programjának leállása is csökkentette a keresletet. A magyar gyártók kifogásolják, hogy sok, rossz minőségű ilyen termék kerül feketén a piacra, ami “negatív árversenyt gerjeszt”.

 

Ugyanez jellemzi a szálas – üveggyapot, kőzetgyapot – hőszigetelő anyagok piacát is. A vegyi termékek és vakolatok termelése sem éri el az idén a 2010-es mennyiséget.

 

Az ajtó- és ablakgyártás 6-8 százalékkal esett 2010 óta, az olcsó termékeket még el lehet adni, de a jobb minőségű és drágább termékek iránt minimális a kereslet. Itt is érzékenyen befolyásolja a piacot a “szürke zóna” – hangsúlyozza a Méasz.