Párás a lakás? Be van zárva nyáron? 5 tipp és jobb lesz bent!
A járványhelyzet enyhülésének ellenére valószínű, hogy az eddig megszokottaktól eltérően idén nyáron többen, több időt töltenek majd otthonaikban, zárt térben. Éppen ezért érdemes tehát odafigyelnünk életterünk klímájára – adunk öt tippet, hogy ez jobb legyen.
A lakóterek klímáját az épületek több tulajdonsága is befolyásolja, ezek közül a legfontosabb a hőmérséklet és a páratartalom, melyeknek döntő szerepük van abban, hogyan érezzük magunkat otthonainkban. Éppen ezért kiemelten fontos lakóterünk megfelelő hőmérséklete, az állandó és egészséges mértékű páratartalom, valamint a levegő minősége.
Új ház építésénél vagy egy régi felújításnál tartsuk szem előtt a természetes lakóklíma megteremtését a nyári hőségben is. Mutatjuk, hogyan:
1. Támogassunk a páraszabályozást természetes vakolat használatával
Egy belső tér normál páratartalma 40 és 60% között mozog, amely ingadozhat napjában többször is a lakásban végzett tevékenységek függvényében. A reggeli és az esti órákban magasabb ez az érték, amikor a családtagok otthon tartózkodnak, főznek és fürdenek, valamint alacsonyabb a nap többi időszakában.
A mész kötőanyagú vakolatok képesek arra, hogy a helyiségben időnként jelentkező többlet-páramennyiséget felvegyék és raktározzák, majd leadják a belső tér felé akkor, amikor szárazabb összetételűvé válik a levegő. Ezzel hozzájárulva a közel állandó relatív páratartalom kialakításához, megtartásához.
2. Intenzív szellőztetéssel cseréljük az elhasználódott levegőt
Az egészséges beltéri klímához minden esetben hozzájárulhatunk a szellőztetéssel, kicserélve az elhasznált, oxigénhiányos, állott levegőt, ami fáradékonyságot és fejfájást okozhat. A gyakori és intenzív, de rövid szellőztetés a nyári melegben is sokkal hatékonyabb, mintha hosszú időre, résnyire hagyjuk nyitva az ablakot. A szellőzésre a mai, jó légzárású ablakok alkalmazása mellett sokkal nagyobb figyelmet kell szentelni, mint régen!
3. Szellőztessük a falakat meszes vakolattal
A kutatások bizonyítják, hogy a mész kötőanyagú vakolatok magas (12-13 közötti) pH-értékkel rendelkeznek, mely penészgombaölő és antibakteriális hatású. Ezért az ilyen típusú vakolatok – a már említett páraszabályozó hatásuk mellett – az alga- és a penész elleni harcban is kiváló segítséget jelentenek.
4. Ügylejünk a por mennyiségére
Az egészséges lakóklímához a lakótér rendszeres portalanítása mellett a mésztartalmú vakolatok használatával is hozzájárulunk, hiszen ezen anyagok antisztatikus tulajdonsággal is rendelkeznek. Felületükön a por jóval kevésbé tapad meg, mellyel szintén hozzájárulnak a belső terekben az egészséges, tiszta és kellemes közérzet kialakításához.
5. Fordítsunk kevesebb energiát a ház hűtésére megfelelő hőszigeteléssel
A lakóhelyiségek léghőmérséklete általában 19 és 22 °C között kellemes, de ez minden esetben szubjektív és személyfüggő. A hőérzetet jelentősen befolyásolják a különböző felületek, azaz a padlók, nyílászárók és falfelületek hőmérsékletei. Az optimális hőszigetelés a nyári melegben a hirtelen felforrósodástól, télen pedig a lehűléstől – mint egy páncél – védi az egész épület szerkezetét. Ezzel alacsonyabb lehet a hőingadozás, és az energiafogyasztás és így járulhatunk hozzá a természetes lakóklímához.
Kékesy Péter a Baumit alkalmazástechnikai vezetője azt javasolja, hogy az új házak és a régi házak utólagos hőszigetelésénél is rendszerben gondolkodjunk, hogy az anyagok jól működjenek együtt, hosszú távon biztosítva egy épület hőszigetelését. A Baumit például 25 év rendszergaranciát vállal teljes hőszigetelési megoldásaira. Ezen felül az egészséges lakóklíma megteremtéséhez a természetes – mész kötőanyagú – vakolatokat javasolja, melyeknek nincs károsanyag kibocsátása, valamint hozzájárulnak az optimális, 40-60% közti páratartalom megteremtéséhez.
A cég vakolatai például természetes mész tartalmú ásványi vakolatok, melyek klímaszabályozó és természetes páraszabályozó tulajdonsággal rendelkeznek. Mikroporózus szerkezetüknek köszönhetően hatékonyan hozzájárulnak ahhoz, hogy jóval több nedvességet legyenek képesek eltárolni rövidebb idő alatt, és ha a helyiség páratartalma csökken, fokozatosan leadják azt a környezetbe.