Japán építészeti megoldás a természeti katasztrófák ellen
Amíg Amerikában arról folyik a vita, hogy valóban létezik-e globális felmelegedés, vagy ez csak a tudósok paranoid gondolata addig egy japán tervező iroda már kész is van a megoldással.
Hosszú évek óta azt hallgatjuk, hogyha az öko lábnyomunk nem csökken, az beláthatatlan környezeti katasztrófákhoz vezet. A portugál erdőtűz, a moszkvai extrém széllökések, a sri lankai árvíz az Etna kitörése csak pár példa az elmúlt félév természeti katasztrófái közül. Egyre többen posztolják a csont soványra fogyott kóválygó jegesmedvéket illetve előbbre kerül a Mount Everest a bakancslistán, hiszen ki tudja meddig borítja még a hó..
Egy szó mind száz, ez az egyre inkább hétköznapjainkba begyűrűző probléma, amit azon túl, hogy szelektíven gyűjtjük a szemetet még nem véd meg minket a természeti elemek megvadulásától.
A japán Dome House projekt az innovatív, biztonságos házak megalkotását tűzte ki célul. Az újdonság egyrészt abból fakad, hogy egy negyedik generációs anyagból készül a ház. A fa, vas, majd beton után a polisztirol az, amely helyet kapott Japán szigorú építészeti gondolkodásában.
A lekerekített, kupolaforma segíti a levegő körkörös áramlását az épületben, és egyben gondoskodik arról, hogy minél kevesebb legyen az energiaveszteség. A speciális anyag pedig miden eddiginél hatékonyabban szigetel. Eközben megtartja az állagát is, nem rozsdásodik, mint a vas, vagy korhad mint a fa. A kupola görbülete segít egyenletesen eloszlatni a szélenergiát.
A ház nemcsak szerkezetét tekintve stabil, hanem az anyagára nézve is. Mivel a poliszterén nagyon könnyű, egy-egy elem megközelítőleg 80 kg, ezért sokkal ellenállóbb a földrengésnek.
Mivel ezek darabokként gyártott elemek, ezért összerakni is nagyon egyszerű 3-4 ember kb. 1 hét leforgása alatt végez vele. Költséghatékonysága a könnyű összeszerelésből és kis tömegéből fakad, hiszen nem igényel sok emberi munkát és problémás szállítást.
Forrás: http://www.i-domehouse.com/
Mivel az anyag szénből és hidrogénből van, ezért nem keletkezik szemét a gyártása közben. Különlegessége, hogy nincsenek sarkok és elválasztó elemek az építményben, ami egyrészt sokkal inkább segíti a fény beáramlását, másrészt tágasabb érzetet kölcsönöz a helynek.