Veszélyben a hiteles vagyonértékelés? – Az ingatlanszakma a jogszabály ellen

Forrnak az indulatok az ingatlanértékelők háza táján egy törvény értelmezése miatt. A jogszabály ugyanis új képzési formát ír elő a vagyonértékelés üzletszerű végzéséhez, azonban a korábban megszerzett – sok esetben egyetemi szintű – képzéseket nem ismeri el, így azok az értékelők akik korábban súlyos anyagi áldozatok árán szereztek ingatlanszakmai képesítést vagy diplomát egyelőre úgy tűnik újból fizethetnek és beülhetnek az iskolapadokba. Az alábbiakban a www.ingatlanszakmai.info munkatársainak írását olvashatják.

A jogszabály (26/2005) amellett, hogy nem ismeri el a korábban megszerzett felsőfokú okleveleket (még a nemzetközi szinten is legtekintélyesebb RICS jogosítványt sem), úgy írja elő a 600 órás azaz egy éves képzést, hogy két hónapja még akkreditált vizsgahelyek, ezzel együtt tananyag sem volt, mégis a képesítés nélkül 2006. szeptember 1-től nem lehet vagyonértékelési tevékenységet végezni! A helyzet fő érdekessége tehát az, hogy amennyiben nem kerül a jogszabály módosításra, úgy törvényesen szeptember 1-től gyakorlatilag 6-7 hónapon keresztül senki nem végezhet vagyonértékeléseket, értékbecsléseket.

A MAISZ (Magyar Ingatlan Szövetség) és az OLÉH (Országos Lakásépítési Hivatal) álláspontjai között kialakult különbség azért is érdekes, hiszen mindkét szervezet egyetért abban, hogy a szakmai képzés korábbi színvonalának növelésére van szükség.

Korábban egy tanfolyam is elég volt

A korábbi gyakorlat szerint bárki végezhetett vagyonértékelést aki elvégzett egy középfokú képesítést adó “gyorstalpaló” tanfolyamot és ezt követően bejelentkezett a névjegyzékbe. A tapasztalatok azonban azt mutatták, hogy a tanfolyamról kikerülők nem rendelkeztek elegendő szakmai felkészültséggel arra, hogy minőségileg, szakmailag megfelelő értékeléseket készítsenek

A komolyabb tekintélynek örvendő vagyonértékelők nagy része tudását nem is az államilag elismert középfokú tanfolyamról szerezte, a magas szintű szakmai tudás – piaci szereplők véleménye szerint – a magasabb szintű képzések (pl: egyetemi másoddiplomaként RICS, ECCEC vagy 2003-tól a felsőfokú EUFIM) megszerzésével, illetve a hosszú évek alatt elsajátítható gyakorlati tapasztalatok alapján alakul ki.

Nemzetközileg is elismert képzés a MAISZ-tól

Mivel mindenki szerint szükséges volt a képzések, ezzel együtt a vizsgáztatási rendszer megváltoztatása, a MAISZ – mint a legnagyobb szakmai szervezet – 2003-ban létrehozta saját, az európai normákhoz igazodó képzési és vizsgáztatási rendszerét (amely a nemzetközi ingatlan szervezetek és a TEGOVA szabvány ajánlásaival alakítottak ki). Az EUFIM képzések keretében már magas óraszámban (200 óra), neves szakemberek bevonásával folyik az oktatás, a vizsgáztatást komoly szakmai bizottságok végzik, a végzett hallgatóknak gyakorlati munkásságukról is számot kell adniuk, valamint a vizsga letétele után is folyamatosan továbbképzéseken kell részt venniük.

Az önkéntes alapon szerveződő, kizárólag a szakmában dolgozó tagokból álló szervezet (MAISZ) minősítő rendszerének (EUFIM) elfogadása helyett az állam az OLÉH kezdeményezésére inkább egy huszárvágással létrehozta az “ingatlanvagyon-értékelő? képesítést, majd egy “pályázat? útján kijelölte akkreditált vizsgáztatóhelynek ugyanazt a céget, amely nagy tömegben a középfokú képzést is tartotta.

A jelenlegi helyzet alapján mivel az EUFIM vizsgát nem fogadja el az állam (nincs OKJ száma), így az ilyen vizsgával rendelkezők nem jogosultak vagyonértékeléseket végezni, ezzel együtt talán az EUFIM léte is megkérdőjeleződik annak ellenére, hogy a nemzetközi szakmai szervezetek ezt a képzést tartják elfogadhatónak.

Forrnak az indulatok

A szakma elégedetlenségét jól mutatta a MAISZ honlapján lévő fórum, amelyet az elmúlt hetekben (érthető okok miatt) levettek a honlapról. Költői kérdésként a következő aggályok merülnek fel a jogszabállyal kapcsolatban:

– Az Európai Unió tagjaként elfogadható-e olyan jogszabályok létrehozása, amely nem ismeri el neves európai minősítő intézetek diplomáit? Azok a hazai és külföldi – rangos diplomákkal rendelkező – szakemberek, akiknek inkább tanítaniuk kellene itthon bekényszeríthetők-e kétes értékű képzések kereteibe tanulóként?
– Amennyiben nem módosulnak a jogszabály által előírt határidők, mi lesz az átmeneti időszakban?
– Ki fizeti meg az egyelőre értelmetlennek tűnő képzések költségeit? (3-400 ezer forint az egy éves képzés költsége, szakértő cégeknél nem ritkán 10-20 munkatársat is be kell iskolázni)
– Az EUFIM 200 órás képzéséhez viszonyítva mit fognak tanulni 600 órában? Egyáltalán létezik 600 órás tananyag? Milyen szakmai szervezetek bevonásával, szakmai elvek figyelembevételével jött létre a tananyag?
– A korábban megszerzett jogosultságokat miért nem veszi figyelembe a törvény, miért nem a jövőben képzésre kerülő szakértőknél ír csak elő új képzési formát?

“Folyósói pletykák? útján jött a hír, hogy aláírásra került a rendelet módosítása, a jelzett időpont amíg a vagyonértékelőknek le kell tenniük a vizsgát 2007. december 31-e lesz. Reméljük igaz a hír, és egyben a fent jelzett problémák megoldásra kerülnek minél hamarabb.

Amennyiben véleménye, javaslata, információja van a témával kapcsolatban kérjük küldje el számunkra (info@ingatlanszakmai.info), hogy megoszthassuk másokkal is honlapunkon. Az ingatlanszakmai.info szeretné a szakma véleményét nyilvánosságra hozni, a felmerülő kérdések számára fórumot biztosítani.