Vége a kelet-európai illúziónak – Tudósítás a MIPIM-ről
Véget ért a kelet-európai növekedés illúziója, a következő öt évben a régió nem fog felzárkózni világ leggyorsabban növekvő térségeihez – állította egy panelbeszélgetésen Barbara Knoflach, a SEB Asset Management vezérigazgatója. Tudósítás a legnagyobb globális ingatlanpiaci kiállításról, a MIPIM-ről.
Barbara Knoflach, a SEB Asset Management vezérigazgatója szerint a válság egyik markáns és hosszú távon meghatározó hatása az, hogy az Európán belüli portfólió-diverzifikáció nem működik többet: kizárólag európai ingatlanbefektetésekkel nem lehet diverzifikációt elérni. A befektetési alap vezetője szerint valódi diverzifikációt csak globális expanzióval lehet elérni a jelenlegi ingatlanpiacon.
A SEB vezetője szerint a válság másik szomorú tanulsága Közép- és Kelet-Európát érintette. Knoflach szerint a válságot megelőző években az volt az általános befektetői vélekedés, hogy Ázsia után a világ második legnagyobb növekedési otenciált magában rejtő térsége Kelet-Európa. Szerinte a válság ezt az illúziót lerombolta és drasztikusan romlott a térség megítélése. A cégvezető szerint a következő 5 évben növekedést tekintve Kelet-Európa biztosan nem éri utol a világ legdinamikusabban fejlődő térségeit, így Ázsiát vagy Latin-Amerikát.
A kelet-európai régióval kapcsolatban Barbara Knoflach kiemelte, hogy nemcsak makrogazdasági gondokról van szó, hanem maga az ingatlanszektor is komoly fundamentális problémákkal küzd, a kereslet-kínálat egyáltalán nincs egyensúlyi állapotban. Mint elmondta, elég csak a a kihasználatlansági rátákra tekinteni, melyek szerinte egyenesen ijesztőek. A befektetési alap vezetője hozzátette ugyanakkor, hogy Lengyelország jelenleg kimelkedik a régió többi országa közül. A SEB vezetője elmondta, hogy “core” közép-európai piacoknak továbbra is Csehországot, Lengyelországot és Magyarországot tekintik.
Jogos vagy nem jogos a hozamcsökkenés?
A német befektetési alap vezetője az irracionális befektetői magatartásra is felhívta a figyelmet. Knoflach példának a londoni piacot hozta fel, ahol az elmúlt hónapok hozamesésének köszönhetően a hozamszintek a 2006-os szintekre zuhantak vissza, s várakozásai szerint az idei évben megközelíthetik a válság előtti csúcsidőszak szintjeit. Mindezt annak ellenére, hogy a londoni ingatanpiac fundamentumai szerinte továbbra is gyengék.
Ben Broadbent, a Goldman Sachs közgazdásza szerint ugyanakkor a jelenlegi fiskális környezetben teljesen racionális folyamat az ingatlanpiaci hozamok csökkenése. Hangsúlyozta, hogy a jelenlegi kamatkörnyezetben és a jelenlegi államkötvény-hozamok mellett természetesnek tekinthető az ingatlanhozamok zuhanása, hiszen az ingatlan mint eszközosztály alapvetően a kötvényekkel mutat hasonlóságot.