Van kiút a környezeti és a gazdasági nehézségekből?
„Minden lehetőségünkkel támogatjuk a regionális gazdaságélénkítő programokat. Ezért örömmel adtunk otthont a hazai építőipar rövid távon történő talpra állítását megcélozó EMIZO-MARGARÉTA projekt bemutatójának 2011. január 11-én” – értesült az OGH hírügynökség Medvácz Lajostól, Balassagyarmat polgármesterétől.
A projekt célja egy új, 100%-ban magyar zöld-passzív gyártási és építési technológia kifejlesztése. „Új szemlélettel és technológiával egyszerre kívánunk hozzájárulni az épített környezet és az emberek életminőségének látványos javításához. Ezzel párhuzamosan be kívánunk vezetni a zöld-passzív ingatlanpiaci fejlesztések terén egy új minőségi és minősítési rendszert is ” – tette hozzá Szűcs László, az EMIZO Kft. ügyvezető igazgatója.
A megtermelt hulladékokban lévő anyag és energia újrahasznosításában látja a környezeti problémáink és a Humán Élet Tér új kihívásainak megoldási lehetőségét Velősy András, a SZIE Ybl Miklós Építéstudományi Karának mestertanára, a MARGARÉTA-projekt rendszergazdája. Véleménye szerint ez adhat alapot a jövő, sőt a ma iparának. Az elmúlt két évszázadban kényszerűen betárolt és a folyamatosan keletkező hulladékkészletek racionális felhasználása új energetikai, környezetvédelmi, építőipari, gazdasági és társadalmi perspektívákat nyit meg.
A projekt rendszergazdája előadásában kiemelte, az erőforrás alapú gazdaság megteremtéséért a hazai ipart végre olyan másodnyersanyag köré kívánják szervezni, ami itthon bőségesen rendelkezésre áll. Megújuló energia alapú technológiák alkalmazásával egyszerre lehet csökkenteni az ipari kibocsátást és növelni az erőforrások megőrzését. Környezetvédelmi szempontokat kell integrálni a Magyar Nemzeti Fejlesztési Politikába. Ehhez már rendelkezésre állnak magyar szellemi termékek és „hazai” alapanyag (energiává alakítható hasznosítatlan műanyag hulladék, és korszerű építőanyag gyártásához használható üveg hulladék frakciók). A megvalósításában, piaci kivitelezésében az iparágakat tömörítő kamarák és egyéb érdekképviseleti szervezetek minősített kkv-i is részt vesznek. Mindezzel természetesen nagy számú magyar munkahely megtartása és megteremtése a közvetlen célkitűzés.
Szűcs László, az EMIZO ügyvezető igazgatója bejelentette, hogy eddig négy gazdasági régió és a hozzájuk tartozó kistérségek jelezték csatlakozási szándékukat az EMIZÓ- MARGARÉTA projekt célkitűzéseihez. Reményeik szerint 2011-től már akár aktív kormányzati közreműködéssel kerülhet megvalósításra a teljességében magyar energetikai és hulladékhasznosítási elemekkel kombinált, zöld-passzív építési technológia. A technológia fejlesztéseket követően első körben a szociális- és bérlakásprogramnak valamint az önkormányzati fejlesztéseknek fordítanak kiemelt figyelmet, de aktív szereplői kívánnak lenni az iroda-, kereskedelmi-, ipari- és mezőgazdasági ingatlanpiacnak is.
Eltérve a jelenlegi hazai építési piacon megszokott általános szemlélettől a MARGARÉTA-projektet nem kizárólag csak az energetika felkapott, és jól-rosszul képviselt fogalma hajtja. A ma még egyoldalúan hangsúlyozott “energetika, energetika, energetika” szlogen helyett a “környezetkímélés, energetika, élettartam-gazdaságosság, emisszió csökkentés, tartós életminőség javítás” értékeket képviseli az új építési rendszer.
Elsőként Magyarországon a zöld-passzív építési elvrendszer alapjait kívánják megteremteni az építési piacon. A zöld jelző itt azt jelenti, hogy az alkalmazott anyagok és technológiák a minimális terhelést róják a környezetre. A szemléletváltásnak már érezhetőek a pozitív történései vannak. A Kormányzat részéről a Vidékfejlesztési Minisztérium szakbizottsága – a Környezeti Fejlesztési Főosztály, a Környezettechnológiai Főosztály és a Hulladékgazdálkodási Főosztály – szakértői kiemelten támogathatónak tartják, az EMIZO – MARGARÉTA programot és a szaktárca vezetőjének Dr. Illés Zoltán államtitkár úrnak a kiemelt projekt cím felterjesztésére javaslatot tettek. A továbbiakban is folyamatos, havonta megtartandó konzultációval kívánják segíteni annak gyakorlati megvalósítását.
A konferencia résztvevői – a régiót képviselő polgármesterek, valamint a helyi üzleti szféra képviselői – zárónyilatkozatukkal támogatták a program megvalósítóit, kijelentve, hogy az új társadalmi, gazdaságpolitikai stratégiák, víziók mellett sürgető szükség van komplex programok beindítására is.
A MARGARÉTA-projekt ráadásul az új Széchenyi-terv hét célkitűzéséből ötöt egyesít magában: a regionális vállalkozásfejlesztést, munkahelyteremtést, hulladékhasznosítási, energetikai, és építőipari innovációt, amelynek eredményeképpen takarékos, élhető otthonok építése, tiszta, zöld környezet valósulhat meg – zárta az OGH hírügynökségnek adott tájékoztatót Medvácz Lajos, Balassagyarmat polgármestere.