Újabb közműcég lehet Budapesté
A Fővárosi Vízművekbe olvadhat a BKSZT Budapesti Szennyvíztisztítási Kft., amennyiben a Fővárosi Közgyűlés jóváhagyja csütörtökön a vonatkozó javaslatot.
Tarlós István főpolgármester és György István városüzemeltetésért felelős főpolgármester-helyettes közös indítványa szerint a főváros arra törekszik, hogy a víziközmű-szolgáltatási ágazati tevékenységeket ugyanazon szolgáltató lássa el. A fúzióra a Fővárosi Vízművek önkormányzati kézbe kerülése után azonnal megnyílt a lehetőség, s a beolvadással kialakítható egy kizárólag önkormányzati érdekeltségű víz- és szennyvízszolgáltató.
Az előterjesztés szerint a fúziót több jelentős érv is indokolja, például az, hogy regionális központként lehetőség nyílik hazai és külföldi projektekben való részvételre, pályázatokon való indulásra, ahol a víz- és szennyvízágazati referencia előny vagy feltétel.
Hatékonyság
A beolvadás támogatást jelent a Fővárosi Vízművek 12 milliárd forint összegű tagi hitelének refinanszírozásához, az ahhoz szükséges hitelképesség biztosításához, illetve az adósszolgálattal kapcsolatos kötelezettségekhez, s mintegy 20 százalékos forgalomnövekedést jelent a társaság működésében. A javaslat megemlíti, hogy a beolvadás után hatékonyabb lenne a működés, éves szinten pedig 250 millió forintot meghaladó költségcsökkenést eredményezne.
A fővárosnak emellett kötelezettséget kell vállalnia arra is, hogy a Fővárosi Vízművek külföldi részvényeinek megvásárlása kapcsán szükséges hitel teljes futamideje alatt, legfeljebb 15 évig kizárólag a társaságot bízza meg a víziközmű vagyonkezelésével, s a főváros területén kizárólag a Fővárosi Vízművek lehet a vízszolgáltató.
Hitelkeret-szerződés
Tízmilliárd forint hitelt venne igénybe a fővárosi önkormányzat a jövő évi gazdálkodásához, emellett pedig 25 milliárd forint összegű folyószámla-hitelkeretet nyittatna. Bagdy Gábor pénzügyi főpolgármester-helyettes erre vonatkozó javaslatáról szerdán dönt a Fővárosi Közgyűlés. Az indítvány jelzi, hogy a 2013. évi központi költségvetés fővárost érintő hatásai még nem ismertek, így az ebből fakadó finanszírozási kockázatok kivédése érdekében szükséges egy középlejáratú hitelkeret-szerződést megkötni. A főpolgármester-helyettes 10 milliárd forint összegű, általános önkormányzati finanszírozási célra szóló hitelkeret igénybevételére tesz javaslatot. A banki források szűkösségére hivatkozva öt kisebb összegű (1, 1,5, illetve háromszor 2,5 milliárd forint) hitelkeretre írnának ki tárgyalásos közbeszerzési eljárást.
Emellett a likviditás folyamatos, biztonságos fenntartása érdekében Bagdy Gábor szükségesnek tartja egy legfeljebb 25 milliárd forintos folyószámlahitelkeret-szerződés megkötését is. Indoklása szerint az önkormányzat költségvetési gazdálkodása, feladatai teljesítése során a beérkező bevételek és a teljesítendő kifizetések ütemezése nem hangolható össze teljes mértékben.