Rossz helyzetben a bérlők
Kivérezteti a romló euróárfolyam a plázák üzlethelyiségeinek bérlőit. Ezeket a bérleti díjakat ugyanis kivétel nélkül euróban határozták meg az üzletközpontok külföldi tulajdonosai, márpedig az elmúlt fél évben mintegy 20 százalékkal gyengült a forint -vagyis ennyivel nőttek a bérleti díjak.
A Napi Gazdaság összeállítása szerint ennek ellenére a plázák és üzletközpontok üzemeltetői hallani sem akarnak a bérleti díjak csökkentéséről. Eddig egyedül az Auchan volt hajlandó arra, hogy 300 forintos árfolyamnál gátat szabjon a díj emelkedésének. Pedig az ilyen jellegű üzletek bérleti díja amúgy sem olcsó. A prémium kategóriás fővárosi plázákban egyetlen négyzetméterért 80-100 eurót kell fizetni, vagyis egy nem túl nagy, 15 négyzetméteres üzlet havi bérleti díja is meghaladja a 400 ezer forintot. A külsőbb kerületekben működő bevásárlóközpontokban maximum 50, a vidékiekben 20 eurós bérleti díjat számítanak négyzetméterenként.
Pedig a válságra és az ezzel kapcsolatos forgalom-visszaesésre 2008-2010 között már bérletidíj-csökkentéssel reagáltak a plázák. Ezt azonban csak az újonnan jelentkező bérlőknek adják, a régieket kötik a válság előtti, öt-tíz évre szóló hosszú távú szerződések. S szintén kedvezményt adnak a plázák az úgynevezett vevőcsalogató márkák tulajdonosainak – utóbbiak azonban inkább külföldiek, vagyis a kiskereskedők sokkal keményebb elbírálásra számíthatnak.
A plázáknál a fővárosi Belváros (feltehetően hazai) tulajdonosai sokkal rugalmasabban reagáltak a válságra. Igaz, ebben szerepet játszhat az is, hogy itt jellemzően forintban határozták meg a bérleti díjakat – és az üres üzletek magas száma is kényszerítően hatott. A pesti Váci utca továbbra is külön kategóriát jelent (40-80 eurós bérleti díjjal), ám a Petőfi és Bécsi utcákban már 20-25 euróért is lehet üzletet bérelni, nem is beszélve a délebbi területek 15-20 eurós árfekvéséről. A válság évei alatt átlagosan mintegy 15-20 százalékot engedtek a bérleti díjakból a tulajdonosok.
A plázákban dolgozó kereskedők életét ráadásul további két tényező is nehezíti január elsejétől. Az áfakulcs 27 százalékra emelése miatt vagy árat kell emelniük, vagy a haszonból kell engedniük. S tovább faragja a nyereséget a 78-ról 93 ezer forintra emelt minimálbér.