Portré: Székely Gábor, az Appeninn Holding igazgatótanácsának elnöke
Ingatlanhírek.hu portálunk egy személyes hangvételű portrésorozatot indított, melynek keretében a magyar ingatlanszakma prominens képviselőit szólaltatja meg közvetlenebb formában. E heti riportalanyunk Székely Gábor az Appeninn Holding Nyrt. igazgatótanácsának elnöke.
– Hol tanult és mit?
A néhai Kertészeti és Élelmiszeripari Egyetemen borászként végeztem, azt követően a Pénzügyi és Számviteli Főiskola Adó, Vám, Illeték szakán szereztem közgazdász diplomát.
– Hol, mikor és hogyan került kapcsolatba az ingatlanszakmával?
Korábban egy építőanyag kereskedelemmel foglalkozó cégnek is voltam a vezetője, az elmúlt években pedig a Szalamandra Villapark fővállalkozójaként szereztem ingatlanfejlesztői, kivitelezői gyakorlatot. Korábbi munkahelyeimen is foglalkoztam ipari ingatlanok üzemeltetésével,
– Mik voltak a fordulópontok a karrierjében?
Amikor elvállaltam megbízatásomat az Appeninn Nyrt. igazgatótanácsában.
– Hogyan értékelné az ingatlanszakmát? Mit tart Ön a legérdekesebbnek és leghasznosabbnak benne?
Az ingatlanszakma egy kicsit olyan, mint a foci, mindenki ért hozzá, hiszen legtöbbünknek van kapcsolata valamilyen ingatlannal, dolgozunk, nyaralunk, élünk ezekben a „termelő eszközökben”. Egy ingatlan amellett, hogy maga is egy befektetett eszköz, megfelelő környezetet biztosít mások boldogulásához, vállalkozásuk sikeréhez. Az ingatlan jelentősebb és értékállóbb jószág az aranynál is.
– Az Ön véleménye szerint mik a magyar ingatlanpiac hátulütői?
Az ingatlanpiac problémája teljesen megegyezik a hazai gazdaság fő problémájával, azaz nincs megfelelő méretű tőkekoncentráció, kimaradt a történelmünkből az eredeti tőke felhalmozása. Nagy reményeket fűzök a szabályozott ingatlanpiaci társaságokhoz, ha sikerül a törvényt megfelelő és használhatóbb formára módosítani és az ilyen, új szereplők tőkepiacon megfelelő forrást tudnak szerezni, ez lehetne az egyik „motorja” a hazai ingatlanpiacnak.
– Milyen kvalitásokra, szellemi képességekre és szakértelemre van szüksége egy ingatlanpiaci szakembernek?
Egy új projekt beindításához, üzemeltetéséhez érteni kell a projektfinanszírozáshoz, a műszaki kérdésekhez és megfelelő empátiával kell kezelni a bérlői igényeket is. Tudni kell beszélni a bankárok, a bérlők és a kivitelezők nyelvét is. Tisztában kell lenni az alapvető műszaki, üzemeltetési költségek részleteivel, miközben a hosszú távú makrogazdasági folyamatokat is megfelelően kell megítélni.
– Ön szerint milyen irányba fejlődik a magyar ingatlanpiac?
A jelenlegi helyzetben egy jó belépési pont alakult ki az új szereplőknek a jelentősen alulárazott piacon. Egy-két éven belül az új szereplőkkel kibővült ingatlanpiac jelentős fellendülését várom, szeretném, ha követnénk a lengyelek példáját. A hazai kkv-k jelentős erősödése kívánatos, erre mutatkozik központi akarat is, és ez robbanásszerű növekedést fog generálni az ingatlanpiacon. Bízom benne, hogy az ingatlanpiac megfelelő forráshoz juthat a hazai tőkepiacon.
– Ha úgy alakult volna az élete, hogy nem találkozott volna az ingatlanszakmával, mit csinálna most, mivel foglalkozna?
Alapvetően jó a műszaki érzékem, szeretem a kézzelfogható produktumot, valamilyen tervező mérnök, vagy vegyészmérnök pályát választanék, ha újra kezdhetném.
– Mik az Ön legfőbb tulajdonságai?
Nemrég hallottam egy kifejezést: asszertív, állítólag ilyen vagyok. Szeretem a kihívásokat és a megoldásra váró problémákat.
– Milyen tulajdonságokat tisztel Ön másokban?
A bölcsességet, megfontoltságot, tisztességet.
– Mit tart a legfőbb erényének?
A kitartást, az empátiát és a jó stressztűrő képességem.
– Mit tart kellemetlennek, kínosnak?
A képmutatást.
– Mi az, amit nem tolerál?
A hazugságot, az ostobaságot és a szűklátókörűséget.
– Mi az, amit könnyen meg tud bocsátani?
Csaknem bármit, ha őszintén megbánják, bevallják és tanulnak a helyzetből.
– Van olyan álma, amit szeretne, ha megvalósulna?
Szeretnék egy negyedik gyermeket.
– Mit jelent Ön számára profinak lenni?
A gyors helyzetfelismerés és jó problémamegoldás képességét, valamint profi csapatot építeni, akik kölcsönösen segítik egymás munkáját.
– Mi volt a legnagyobb hiba, amit valaha elkövetett?
Nem fejeztem be a könyvvizsgálói képesítést, pedig már csak két vizsgám hiányzott.
– Milyen cél lebeg jelenleg a szeme előtt?
Szeretném, ha az Appeninn Nyrt. a hazai tőkepiacra támaszkodva több mint 30 milliárdos ingatlan portfóliót tudna kialakítani.
– Mit szeretne csinálni öt év múlva?
Amit most, egy dinamikusan fejlődő, sikeres céget vezetni.