Összefogtak a dunai kikötők jövőjéért
Február 20-án megalakult a Magyar Dunai Kikötők Szövetsége. Elnöke, Szalma Béla a szervezet kihívásairól beszélt az iho.hu riporterének.
Mielőtt a frissen megalakult dunai kikötőszövetségről faggatnám, engedje meg, hogy feltegyek egy személyes kérdést! A Magyar Hajózási Országos Szövetség elnökének szintén Szalma a vezetékneve. Rokoni kapcsolatban állnak?
Szalma Botond, a Mahosz elnöke az öcsém. Családunk hosszú ideje a hajózással foglalkozik, így mindkettőnknek a vérünkben van ez az ősi szakma. Nagyapáink még a 19. század végén kezdtek bele a dunai hajózásba, később a nagybátyám és az édesapám is hajóparancsnokként dolgozott. Az öcsémmel mi voltunk az elsők, akik tengerre mentek.
Nem tartanak attól, hogy negatív visszhangot fog szülni, hogy a magyar hajózás két meghatározó érdekvédelmi szervezetét ugyanazon testvérpár vezeti?
Úgy vélem, itt egyetlen tényező számít: a szaktudás. Ez pedig megkérdőjelezhetetlen. A Magyar Dunai Kikötők Szövetségének huszonöt tagja egyértelműen a szervezet elnökének választott. Ha lett volna valakinek hasonló kifogása, azt minden bizonnyal kifejtette volna.
Miért van szükség arra, hogy a magyar dunai kikötőknek érdekképviselete legyen?
A magyar történelemben eddig sosem volt példa arra, hogy a dunai kikötők összefogtak volna. Holott lobbierejük jelen pillanatban külön-külön gyenge. Az összefogás gondolata már évekkel ezelőtt megfogalmazódott nagyon sok ember fejében, de sosem jutott túl a közös beszélgetések, munkaebédek, kötetlen sörözések szintjén. Nem egyszerű egy asztalhoz ültetni és kooperációra fogni huszonöt különböző mentalitású kikötői embert, de sikerült.
Annál is inkább, mert akárhogyan is vesszük, ez a huszonöt ember konkurense egymásnak.
Pontosan. Alapvetően területi konkurenciákról beszélhetünk: Budapest környékén van néhány egymással versengő kikötő, ugyanígy Dunaújváros körzetében is három-négy konkurens cég küzd a megrendelőkért. Annak ellenére, hogy ezek a piaci szereplők sokszor egymással ellentétes egyéni gazdasági érdekekkel rendelkeznek, most mégis úgy érezték, hogy lenne ráció a közös célok iránti küzdelemben.