Oroszország energiabirodalmat épít Dél-Európában

Domináns szerepet szereztek az elmúlt tíz évben a délkelet-európai energiaszektorban az orosz olaj- és gázipari vállalatok. Moszkva agresszívan erősíti ellenőrzését a két energiahordozó bevitele és elosztása felett a régióban, amitől gazdasági és politikai hasznot is remél – írja a SETimes hírportál elemzőkre hivatkozva.

Amikor a Lukoil 1998-ban megnyitotta első benzinkútját Szófiában, még senki sem gondolta, hogy egy hosszú távú stratégia végrehajtásának egyik első lépéséről van szó, ám ha máskor nem, tavaly márciusban, amikor a Szurgutnyeftyegaz megvette a horvát INA 47 százalékát is birtokló Mol 21 százalékos OMW-pakettjét, mindenki számára világossá válhatott, hogy az orosz vállalatok hosszú távú tervek alapján cselekszenek.

A részben az amerikai ConocoPhillips kezében lévő Lukoil – amelyet a legátláthatóbb orosz olajvállalatnak tartanak – először Bulgáriában vetette meg a lábát, ahol 74 millió euróért megvette a Neftochim olajfinomító 58 százalékát. Ezzel megszerezte a Balkán legnagyobb ilyen üzemét. Ma már az orosz vállalat állítja elő a bolgár GDP kilenc százalékát és fizeti az adóbevételek negyedét.

A társaság 2003-ban 117 millió euróért megszerezte a szerb Beopetrol 79,5 százalékát, amely 200 benzinkutat üzemeltet Szerbiában, amivel övé a piac ötöde. A Lukoil 76 millió eurót és öt évet szánt rá, hogy korszerűsítse ezt az infrastruktúrát.
hirdetés

Az orosz olajcég az ezt követő években megjelent Macedóniában, Bosznia-Hercegovinában, Montenegróban és Horvátországban is, Szlovéniában csak azért nem tudta megvetni a lábát, mert a kormány – nem hivatalos információk szerint – Brüsszel beavatkozása nyomán elutasította a helyi Petrol olajvállalat felvásárlására tett ajánlatát.

A cikk további részleteiért kattintson ide.