Magyarország fokozatosan visszanyeri pozícióját (Merrill)

Több nagyberuházás is célba vette a közép-kelet európai régiót, különösen jelentős tőkebeáramlást jelenthet ez Magyarországon és Lengyelországon, a belpolitikai feszültségek miatt Románia egyelőre lemaradóban van a térségtől.

A növekedési kilátások javulásával éledni kezdenek a régiót célzó külföldi működőtőke befektetések, az igazi áttörés azonban közvetlenül előttünk van, ha a folyamatokat előrejelző indikátoroknak hihetünk – írják a Bank of America égisze alá tartozó Merrill Lynch elemzői, akik az OECD leading indicatorát használva jelentős nettó tőkebeáramlást jeleznek előre, hozzátéve, hogy a válság előtti bőségre azért ne számítsunk.

A közép-kelet európai országokat újból célba vették a beruházást tervező cégek. Ahogy a növekedési kilátások javulnak, sorra jelentik be zöld és barna mezős beruházásaikat. Így például június óta körülbelül 30 külföldi cég jelezte, hogy beruházna Magyarországon, ami a következő időszakban nagyjából 2 milliárd eurós tőkebeáramlást jelent. A másik népszerű ország Lengyelország, ahol eddig 15 tervezett új beruházásról lehet tudni, ami 7 milliárd eurót hozhat az országba. Mindezt pedig még az is megtámogatja, hogy a lengyel kormány újból fel szeretné pörgetni a privatizációt, 15 milliárd euró értékben terveznek állami vállalatokat értékesíteni 2011-ben. Kisebb mértékű működőtőke beáramlásra számíthat viszont Csehország és Románia az előttünk álló egy évben. Csehországban már megvolt egy jelentős visszatérés, Romániában viszont a belpolitikai bizonytalanságok és az idén is komoly mértékű recesszió miatt kisebb a vonzerő.

Tovább a Portfolio.hu cikkére.