Magyar építészek tervezik az új Kínát
Betörtek Kínába a magyar építészek. A pekingi Tiltott Város és a Nagy Fal építéséről évszázadokkal lemaradtak, de távol-keleti megbízásaik volumene már így is tekintélyes. Feladat pedig van bőven, a kérdés csak az: hogyan lehet még több magyar mérnököt munkához juttatni a nagy falon túl?
A magyar orvosok nyugatra mennének, a kormány a kínai tőke bejövetelében reménykedik, a hazai építőipari megrendelésekre hiába váró építészek Kínában keresnek munkát. Az eltérő törekvések eltérő eredményeket hozhatnak, de meglehet, a mérnökök jó felé indultak. Kezük nyomán egész városrészek, kulturális és idegenforgalmi központok nőhetnek ki a földből a Sárga-folyónál. Az építészeti irodák, mérnökök érvényesülését legfeljebb az nehezíti, hogy csak magukra számíthatnak – kénytelenek önmaguk egyengetni az utat, ha kell, egészen Pekingig.
Csodák márpedig vannak – megtapasztalta ezt 2008 tavaszán Demeter Nóra és Zoboki Gábor is. A Zoboki-Demeter és Társai Építésziroda vezetői építészei a Művészetek Palotájának tervezőjeként vendégül láthatták Shenzhen város küldöttségét. A 13,5 millió lakosú dél-kínai város 2,5 milliós Nanshan kerületének polgármesterét és kulturális bizottságának tagjait lenyűgözte a Müpa. Eldőlt: otthon is ilyet, vagy valami nagyon hasonlót akarnak építeni. A Zoboki Gábor és Wu Fang, a kínai-magyar kapcsolatokat ápoló üzletasszony, néhány hét múlva, megállapodással a zsebükben tértek haza Kínából.
A piackutatásnak induló út nem remélt sikert hozott: az ifjúsági olimpiai játékoknak otthont adó város polgármestere a magyar építészekre bízta a helyi művészeti központ terveinek kidolgozását, a funkcionális, technológiai és akusztikus problémák megoldását. Ezzel egy 1400 férőhelyes színházterem, illetve egy gyermekelőadások helyszínéül is szolgáló kamaraszínház tervezését kezdhették meg. De rizspálinkával udvariasan arra is koccinthattak, hogy megkapták a kortárs művészeti múzeum és a kerület főterének tervezési feladatait is.
Nanshan új kulturális fórumának alapkő-ceremóniáját 2009 májusában tartották. Eldöntött kérdés, hogy az új főtér körüli fejlesztéseket a magyar tervek szerint, európai stílusban valósítják meg. A meglévő könyvtárépülethez csatlakozik majd a művészeti múzeum, és egy szabadtéri színpad. De a fórum területén épül már egy hatalmas sportkomplexum is.
A magyarok munkálkodásának híre ment: a tervezőiroda szakemberei, közreműködve a Mérték Építészeti Stúdióval, 2010 nyarán Budapesten bemutatkoztak Dongying város polgármesterének is. Ami olyan jól sikerült, hogy hamarosan a Sárga-folyó torkolatában elhelyezkedő metropoliszban is tiszteletüket tehették. A több millió lakosú olajváros vezetői az új belváros építészeti koncepciójának kialakításában kérték ki az európai építészek tanácsait. Az amerikai stílusú toronyházak erdeje, az egymást merőlegesen metsző utcák mértani hálója helyett a magyar építészek Európát idéző épületek és városi terek szövetéből álló koncepciót raktak le az asztalra.