Ipari termelői árak, 2010. október
Az ipar belföldi értékesítési árai 2010 októberében az előző havihoz viszonyítva 0,2%-kal alacsonyabbak lettek, a 2009. októberivel összehasonlítva 10,0%-kal emelkedtek. Az ipari exportértékesítés forintban mért árai a 2010. szeptemberinél 1,3%-kal alacsonyabbak, a 2009. októberinél 4,4%-kal magasabbak voltak.
A belföldi- és az exportárváltozás eredőjeként az ipari termelői árak az előző havihoz képest 0,8%-kal csökkentek, az egy évvel korábbihoz mérten 7,1%-kal nőttek.
Októberben az ipar belföldi értékesítési árai az előző hónaphoz viszonyítva 0,2, ezen belül a feldolgozóipari ágazatokban az árszínvonal 0,1%-kal volt alacsonyabb. Jelentősebb áremelkedés történt az élelmiszer-ipari termékek (2,2%) esetében, ahol a legfontosabb befolyásoló tényező a rendkívül rossz időjárás volt, ami nagymértékben megemelte a takarmány és a gabona, ezáltal pedig a búzából őrölt fehérliszt, finomliszt és az ebből készült lisztes áruk, tészták árait. A kokszgyártás, kőolaj-feldolgozásban 2,7, a járműgyártásban 1,2%-kal alacsonyabbak voltak az árak a szeptemberinél. A kohászat, fémfeldolgozás területén nem történt árváltozás; a többi feldolgozóipari ágazatban az árszínvonal –0,8% és 0,2% között változott. Az ipar belföldi értékesítésében jelentős súlyt képviselő villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás árai októberben 0,2%-kal alacsonyabbak voltak; a víztermelés, -kezelés, -ellátás díjai és a kis súlyú bányászat árai az előző havi szinten maradtak.
Egy évvel korábbi összehasonlításban a feldolgozóipari ágazatok belföldi értékesítését 7,4%-os áremelkedés jellemezte. Ezen belül a legnagyobb mértékben a kokszgyártás, kőolaj-feldolgozásban (23,7%), a vegyi anyag, termék gyártásában (14,6%), valamint a kohászat, fémfeldolgozásban (13,6%) nőttek az árak. Kisebb áremelkedés történt a villamos berendezés (4,3%), az élelmiszer-ipari (3,5%), és az egyéb feldolgozóipari termékek (2,9%) gyártásában. 2009 októberéhez viszonyítva csökkentek az árak a textil- és bőriparban (3,0%), illetve a járműgyártásban (2,4%). A többi feldolgozóipari ágazatban az áremelkedés mértéke 0,3 és 2,3% között alakult. A villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás árai 12,9, a víztermelés, -kezelés, -ellátásé 4,8%-kal haladták meg az egy évvel korábbiakat. A bányászat árai 1,1%-kal nőttek. A belföldi értékesítésben az ágazatok rendeltetés szerinti csoportjai közül 2010 októberében az előző hónaphoz képest az energiatermelő ágazatokban 0,6%-os csökkenés, a továbbfelhasználásra termelő ágazatokban 0,6%-os árnövekedés mutatkozott.
A beruházási javak árai 0,3%-kal mérséklődtek, a fogyasztási cikkeket gyártó ágazatok árai 0,8%-kal emelkedtek. 2009 azonos hónapjához mérten az energia- és továbbfelhasználásra termelő ágazatokban összességében 13,1, a beruházási javakat előállító ágazatokban 1,7%-kal nőttek az árak. A fogyasztási cikkeket gyártó ágazatok esetében 1,2%-kal magasabb árakat mértünk. Az ipar forintban mért exportértékesítési árai az előző hónaphoz képest 2010 októberében 1,3%-kal csökkentek, 2009. októberhez viszonyítva 4,4%-kal emelkedtek. Hazai fizetőeszközünk egy hónap alatt az euróhoz mérten 2,8, az amerikai dollárhoz képest 8,6%-kal erősödött; a 2009 októberében jegyzett árfolyamokkal összevetve az euróhoz mérten 2,2, a dollárhoz viszonyítva 8,9%-ot vesztett értékéből.