Ingatlanbefektetési rekord az Egyesült Királyságban

Töretlen maradt 2005-ben az ingatlanbefektetők érdeklődése az Egyesült Királyságban, összesen 48,5 milliárd fontot (71 milliárd euró) fektettek ingatlanokba, ami további szerény emelkedés a 2004-es erős beruházási hullám után ? derül ki a DTZ összegzéséből.

Töretlen maradt 2005-ben az ingatlanbefektetők érdeklődése az Egyesült Királyságban, összesen 48,5 milliárd fontot (71 milliárd euró) fektettek ingatlanokba, ami további szerény emelkedés a 2004-es erős beruházási hullám után ? derül ki a DTZ összegzéséből.

A DTZ Money into Property című kiadványa szerint ez az összeg egyrészt külföldről származó befektetési tőke, másrészt jelentős vállalati tranzakciók eredménye. 2005-ben 12,2 milliárd font (17,9 milliárd euró) származott külföldi befektetőktől. Továbbra is az ír befektetők jelentik a legjelentősebb külföldi forrást ? 2005-ben 2,2 milliárd fontot (3,9 milliárd euró) fektettek be az Egyesült Királyságban, ez a külföldi befektetések 22%-a.

A DTZ arra számít, hogy a közeljövőben enyhén visszaeshet a beruházási kedv, és a teljes befektetett összeg 45 és 50 milliárd között várható 2006-ban.

Az Egyesült Királyság továbbra is Európa domináns ingatlanpiaca, Európa teljes tőkeáramlásának, amely 152,5 milliárd font (221,6 milliárd euró), 46%-a ebbe a régióba koncentrálódik. A DTZ előjelzései alapján az Egyesült Királyság a közeljövőben megmarad a legfontosabb európai ingatlanpiacnak, különösen, ha figyelembe vesszük a 2007-ben életbe lépő, Az Egyesült Királyság ingatlanbefektetési vagyonkezelőinek tevékenységét szabályozó törvényt (UK-REIT).

A privát tőke volt ez idáig az Egyesült Királyság piacának húzó ereje, és várhatóan az elkövetkező 12 hónapban is a privát befektetők jelentik a fő tőkeforrás. Várhatóan a kereskedelmi ingatlanokra felvett hitelállomány 2006 év végére 12%-kal növekedni fog, és eléri a 191,5 milliárd fontot (278,1 milliárd euró).

Az ingatlanpiac immár globálissá vált, ami abból is látszik, hogy a befektetők az ingatlanokat immár önálló befektetési eszköznek tekintik. Immár széles tőkeforrás és befektetési lehetőség áll rendelkezésre, beleértve a közvetett eszközöket is, mint például a jegyzett kötvények, a befektetési alapok, a CMBS-termékek és a derivatív termékek. A DTZ szerint 2006 lesz az az év, amikor ezek a befektetési lehetőségek meghonosodnak, kielégítve a befektetők keresleti igényét, és igazi piaci szemléletet biztosítva az ingatlanszektorban.

Az Egyesült Királyságban a derivatív termékek jelentősége 2005-ben nőtt meg. Amennyiben bebizonyosodik, hogy a bimbódzó derivatív piac a bankok és egyéb hitelező intézmények számára vonzó biztosíték lehet kölcsönállományuk számára, abban az esetben a közvetett befektetési piac a közeljövőben jóval nagyobb szerephez juthat, akár meg is haladhatja a közvetlen befektetési piac jelentőségét. DTZ előrejelzései szerint a tavaly befektetett mintegy 1 milliárd font, egy sikeres negyedévet követően., 2006-ban elérheti akár a 2 milliárd fontot is.

Az intézményi befektetési hajlandósága továbbra is igen erős marad – a DTZ szerint a biztosító társaságok és a nyugdíjalapok 2006-ban növelni fogják ingatlan állományukat és az elkövetkező években folytatódni fog az elmozdulás a közvetlen befektetési formáktól a közvetetett termékek felé.

A brit kormány végül kinyilvánította szándékát arra vonatkozóan, hogy Egyesült Királyság Ingatlan Befektetési Vagyonkezelőire vonatkozó törvény 2007-ban életbe lép. A DTZ szilárd meggyőződése, hogy egy, ilyen adózás szempontjából hatékony és likvid befektetési eszköz pozitív hatással lesz az ingatlanpiacra, megerősítve az Egyesült Királyság pozícióját, mint a legfontosabb európai befektetési piac. Az ingatlanbefektetési vagyonkezelőket szabályozó törvény bevezetésével megnő annak lehetősége, hogy tovább bővüljön az ingatlanpiac tőke- és termékkínálata. Más ingatlanpiacokon jelenlévő ingatlanbefektetési vagyonkezelők tapasztalata alapján, a piacon fúziós és felvásárlási hullám várható, melyet a jegyzett vagyonkezelők fognak elindítani

?Ez egy izgalmas időszak az Egyesült Királyság ingatlanpiacán. Az ingatlan immár teljes körű befektetési eszköz, mely a befektetők számára számos terméket kínál. Az, ingatlanbefektetési vagyonkezelők tevékenységét szabályozó törvény tervezett 2007-es bevezetése tovább növelheti az érdeklődést. Míg a kamatlábak lassan növekednek, és további hozamcsökkenés nem várható, a befektetési kedv továbbra is élénk, ami a tőkeforrások és hitellehetőségek széles skálájának köszönhető˝ – nyilatkozta Mike Cutteridge, a DTZ Egyesült Királyság Tőke Piac Divizójának elnöke.

Szerinte mindez egy következtetésre vezet:
?A kereskedelmi ingatlanok a befektetők egyik legkedveltebb befektetési formájává válik, és még sokáig az is maradhat, egészen addig ameddig a befektetők részére széles skálájú és hatékony termékeket tud kínálni˝ .