Dübörög Kelet-Európa – Miért nem vagy Oroszországban?

Oroszország, Ukrajna, Románia: egyértelműen Kelet-Európa a sláger a régió ingatlanpiacán, a nyugat-európai befektetők figyelme egyre inkább a feltörekvő keleti piacok felé irányul, ahol hatalmas projektek sora valósul meg. Leginkább ezt lehet a Bécsben immár második évben megrendezett közép-kelet európai fókuszú ingatlanpiaci szakkiállítás, a Real Vienna legfőbb tanulságaként levonni.

A kiállításon a régióban aktív ingatlanfejlesztők, befektetők, finanszírozók, valamint önkormányzatok, országrészek, városfejlesztési koncepciók voltak jelen standokkal. A szakmai előadások, panelbeszélgetések egyikén azt is megtudhattuk, hogy egy átlagos moszkvai középvezetőnek több szabadon elkölthető jövedelme van, mint amerikai kollégájának. Hogy is van ez?

A kiállításon rengeteg város, országrész, régió jelent meg különböző projektek, koncepciók tervével, prezentációkkal. A legnagyobb szabású projekteket a moszkvai és a jekatyerinburgi standon láthattuk, emellett kint volt a Real Vienna-n Montenegró, Dél-Csehország, Horvátország, Szlovénia és Szerbia. Magyar részről egyedül Cegléd város önkormányzata képviseltette magát, ők a tervezett városközpont-átalakításukhoz kerestek befektetőket a kiállításon. Kiemelkedően nagy standdal vonult ki a TriGranit is, melynek kiállítási területén a Bukarestben folyamatban lévő Esplanada projekt volt a központban, de több régióbeli fejlesztést is kiállítottak.

A kiállítás standjain, bemutatóin kívűl több panelbeszélgetés és előadás is elhangzott. Ezek egyikén David O’Hara, a DTZ oroszországi ügyvezető igazgatója az orosz ingatlanpiac lehetőségeiről és növekedési potenciáljáról beszélt. Kiemelte, hogy az olajjövedelmek mellett az orosz gazdasági növekedés legnagyobb húzóereje a lakossági fogyasztás, melynek következtében mind a lakó-, mind a kereskedelmi ingatlanpiac hatalmas fejlődés előtt áll. Ezt alátámasztandó megemlítette azt az első (és még második) hangzásra is meglepő kalkulációt, hogy a magas adó, jelzálog és egyéb kötelezettségek miatt egy amerikai középvezetőnek kevesebb elkölthető jövedelem áll rendelkezésére, mint egy Oroszországban hasonló beosztásban dolgozónak. Ennek is köszönhetően hihetetlen fejlesztési aktivitás indult be, hiszen mind bevásárlóközpontokból, mind irodaházakból hiány van még az orosz piacon. Az elmúlt években lezajlott hozamesés ellenére a tranzakciós hozamok Oroszországban továbbra is 8% fölött alakulnak, ami legalább 200 bázispontos prémiumot jelent a közép-európai piacokhoz képest. O’Harah szerint Oroszország ma nem a korrupció és a maffia, hanem a nagy lehetőségek országa. Előadása végén a közönségtől már csak annyit kérdezett: te miért nem vagy még Oroszországban?

Irreális határidőt határozott meg a kormány a kormányzati negyed 2009-es megépítésére vonatkozóan, mondta el Noah Steinberg, a Wallis Ingatlan elnök-vezérigazgatója egy a kiállítás keretein belül tartott budapesti ingatlanpiacról szóló panelbeszélgetésen. A cégvezető szerint a kormány által kitűzött határidő nem tartható, hiszen 150-180 ezer négyzetméteres irodakomplexum megvalósításáról van szó. A panel során a kormányzati negyed tervei mellett az előadók (Rhédey László a CPB Hungária ügyvzetője, Számely Péter az Eurohypo magyar képviseletvezetője és Noah Steinberg) többek között beszéltek még az ingatlanadó bizonytalanságairól, valamint az euró magyarországi bevezetéséről is.