Demján vagy Leisztinger építheti a kormányzati negyedet

A kormányzati negyed építésére kiírandó pályázaton ingatlan-szakértők Demján Sándor, illetve Leisztinger Tamás cégeit említik esélyesként. Néhány héten belül várható annak a nyílt pályázatnak a kiírása, amely az új kormányzati negyed felépítésére várja az ingatlanfejlesztők elképzeléseit.

A kormányzati negyed építésére kiírandó pályázaton ingatlan-szakértők Demján Sándor, illetve Leisztinger Tamás cégeit említik esélyesként.

Néhány héten belül várható annak a nyílt pályázatnak a kiírása, amely az új kormányzati negyed felépítésére várja az ingatlanfejlesztők elképzeléseit. A legtöbb minisztérium helyet kapna itt, méghozzá egy tömbben. A kormányzati tervek szerint 2008 végén már költözhetnének is egyes tárcák.

Durva becslések szerint 200 ezer négyzetméternyi irodát kellene felhúzni, méghozzá egy helyszínen. Ekkora beépíthető terület kevés van, pláne olyan helyen, amely minden szempontból alkalmas e funkció ellátására – vagyis jól megközelíthető, protokolláris szempontoknak is megfelel, és a Parlamenttől vagy a képviselői irodaháztól sincs reménytelenül messze. Ilyen alapon viszont elég jól leszűkíthető a szóba jöhető helyszínek száma.

Az ingatlanszakmában a Demján Sándor nevével fémjelzett TriGránit Zrt.-t, illetve Leisztinger Tamás Öböl XI. Kft.-jét tartják számon a legesélyesebb pályázók közt. Előbbi a Művészetek Palotájával vagy a Nemzeti Színházzal szerzett jó pontokat, s a nagyszabású, ám mégis gyors építkezésekben, valamint az állammal való együttműködésben is nagy tapasztalata van. Ami pedig a legfontosabb: két, sok szempontból megfelelőnek tűnő helyszínt is fel tud mutatni. Egyik a Ferdinánd híd (illetve a Westend) mögötti, a MÁV-tól perben visszanyert terület, a másik pedig a Millenniumi Városközpont.

A Figyelőnek nyilatkozó piaci szereplők azonban már azt is tudni vélik, hogy a Trigránit a régi minisztériumi épületeket is szívesen megvásárolná, és esetleg beszámítaná valamilyen konstrukcióban.