Demján: Románia biztosan lehagyja Magyarországot
Átadta a TriGranit a kolozsvári Polus Center bevásárlóközpontot. A több mint 300 millió eurós beruházásból megépülő plázát korábban már forward-sale konstrukcióban megvásárolta az elővásárlási jogával élő osztrák Immoeast. A projektet a magyar fejlesztő 15 hónap alatt építette fel, magát az építési telket azonban 10 évvel ezelőtt vásárolták meg. Az átadás előtt a TriGranit vezetőivel Demján Sándorral és Nyúl Sándorral beszélgettünk a kolozsvári beruházásról és a távlati tervekről.
Nyúl Sándor, a TriGranit operatív vezérigazgatója a Portfolio.hu-nak elmondta, hogy a gepida régészeti leletek feltárása miatt az építkezés nagyjából fél évet csúszott. A cégvezető hozzátette, hogy a bruttó 80 ezer négyzetméteres (60 ezer bérbeadható területű) bevásárlóközpont üzleteit 100%-osan bérbeadták. A kulcsbérlők között találunk nagy nemzetközi láncokat, többek között az Intersport, a Hervis, egy Carrefour hipermarket (8 ezer négyzetméter), a Zara. A bevásárlóközpontba több magyar cég is beköltözik, a Libri és a Pannon Bútor mellett az MKB és az OTP Bank leányvállalata is nyitott bankfiókot a Pólusban.
Nyúl Sándor egyértelműen bízik a kolzsvári retail piac potenciáljában. Egészen eddig az évig nem volt még modern bevásárlóközpont a városban, ebben az évben azonban a Pólus mellett a Julius Mall is megnyitja kapuit. A város egyik nagy erősségét adja az itt tanuló 80-100 ezer egyetemista is. A további romániai tervekről a vezérigazgató elmondta, hogy Konstancában, Brassóban, Nagyszebenben és Kraiovában valósítanak majd meg a Pólushoz hasonló fejlesztéseket. Ezek azok a 300 ezer fősnél nagyonn városok, ahol ez a modell működőképes lehet. Kolozsváron a Pólus mellett a közeljövőben indul egy multifunkcionális projektje is a Trigranitnak. A város központjában épülő 100 ezer négyzetméteres ingatlanban lakások, irodák és kisebb részben kereskedelmi területek kapnak helyet. A cég legnagyobb romániai fejlesztése a Bukarestben 800 millió euróból megvalósuló Esplenada városközpont lesz, melyre az állam által kiírt tendert megnyerte a TriGranit.
“Románia lehagyja Magyarországot”
600 magyar cég dolgozott a Pólus Center megvalósításán, ami nagyrészt annak is köszönhető, hogy a román építőipari munkaerő jelentős részét Nyugat-Európában foglalkoztatják, ezért nem volt elegendő munkaerő a helyi piacon, mondta el a TriGranit elnöke. Demján Sándor szerint ez a folyamat azzal magyarázható, hogy a romániai szakmunkásképzés kiemelkedő minőségű, valamint a román építőipari munkaerőnek hatalmas presztízse van szerte Európában.
Demján Sándor kérdésünkre elmondta, hogy Románia olyan lendületben van, hogy biztosan elhagyja Magyarországot életszínvonalban – egy főre jutó GDP-t tekintve – a gazdasági növekedés dinamizmusát és a beáramló tőkét tekintve még ebben az évtizedben. Ma a cég tevékenységének 5%-a folyik csak Magyarországon. Ezzel szemben Romániában a tervek szerint 2-3 milliárd eurós beruházást valósítanak majd meg a következő években. Ez azt jelenti, hogy Oroszország és Lengyelország után Románia ma a TriGranit harmadik legnagyobb fejlesztési piaca.
Demján Sándor hozzátette, hogy a TriGranit komplex városközpontokat épít. A TriGranit elképzelései szerint egy városközpontban a lakások, irodák és kereskedelmi területek mellett kulturális intézmények, közintézmények és nagy terek kapnak helyet. “Ilyen központokat építünk többek között Katowicében, Krakkóban, Zágrábban és Szentpéterváron.” Az ingatlanfejlesztő főtulajdonosa szerint a jövő legnagyobb üzlete a turizmus lesz. Oroszországban több szállodát építünk. Folyamatban van az első hatcsillagos magyar építésű szálloda, ami a Seychelles-szigeteken épül.
Budapest jelenlegi helyzetéről Demján Sándor elmondta, hogy a műemléki épületek védelme fontos, azonban ehhez elengedhetetlen, hogy az állam vagy az önkormányzat rekonstruálja ezeket az épületeket és funkciót adjon nekik. Pozitív példának elég Prágára vagy Pozsonyra tekinteni, ahol a történelmi városközpont nagyon szépen megújult. Nincsenek Budapestnek nagy találkozóhelyei, kellemes zöld felületei, amelyek pedig rendkívűl fontosak, mind az itt élő emberek, mind pedig a turizmus szempontjából. Egy Budapest méretű városban legalább négy nagy városközpontra van szükség, mert túlnőtt eredei méretein – tette hozzá Demján Sándor.