Budapesten áll a legtöbb iroda üresen

Egyértelműen pozitív folyamatokat figyelhetünk meg az irodapiacon az elmúlt hónapokban szerte az Európai Unióban. A CBRE EU-15 kihasználatlansági indexe 29 bázisponttal 8.3%-ra csökkent, utoljára 2003-ban mutatott ilyen alacsony értéket ez a mutató. Ez az átlagos arány jelentősen alacsonyabb a magyarországinál, hiszen a budapesti üresedés jelenleg kb. 13.7%-on áll. Ez a kihasználatlansági ráta nemcsak a régi EU tagállamokhoz, hanem a régió fontosabb piacaihoz képest is rendkívűl alacsonynak számít. Varsóval, Prágával és Béccsel hasonlítottuk össze a budapesti irodapiacot.

Csak Frankfurt és Budapest “üres”…
2006 első félévében a kihasználatlanság az Európai Unió régi irodapiacain elsősorban a szerény fejlesztői aktivitással, a relatív kevés újonnan átadott területtel indokolható. Közép-Európában – Varsóban, Prágában és Budapesten – ezzel szemben a kínálati oldal dinamikusan növekedett, s Budapest kivételével ennek ellenére is a kihasználatlanság csökkenését tapasztalták a piaci szereplők. A második negyedév során az EU irodapiacai közül egyedül Frankfurtban (7 bázisponttal 14.6%-ra) és Budapesten nőtt a kihasználatlanság. Ez előbbi városban azonban alapvetően a kihasználatlan irodaházak a régebbi, gyengébb minődésű fejlesztésekből kerülnek ki, s a CBRE szakértői szerint jelentős részük felújításra szorul.
A kihasználatlanság mind Prága, mind Varsó esetében tovább csökkent 2006 első félévében. Prágában jelenleg az irodák 11.1%-a, míg a lengyel fővárosban csupán 7.9%-a áll üresen. Látni kell azonban, hogy mindkét városban szignifikánsan gyengébb volt a fejlesztői aktivitás, mint Budapesten, ahol az idei év során várhatóan mintegy 10%-kal bővül majd összességében a teljes irodaterület, így egyáltalán nem tekinthető aggályosnak az átmeneti növekedés a kihasználatlanságban. A szomszédos Bécsben is csökkent a kihasználatlanság, az osztrák fővárosban jelenleg az irodaterület 6%-a áll üresen.