Áramlik a tőke a térség ingatlanpiacára

Közép-Kelet-Európa befektetési piaca az elmúlt öt évben példátlanul növekedett, így volt ez 2005-ben is. Tavaly a tranzakciók értéke 5,8 milliárd eurót (1450 milliárd forintot) tettek ki, szemben a 2004-es 4,2 milliárd és a 2003-as 2,3 milliárd eurós forgalommal – a CB Richard Ellis (CBRE) ingatlan-tanácsadó adatai szerint.

A cég közleménye szerint a piacon továbbra is az irodapiacba és kereskedelmi ingatlanokba áramlik a tőke, de a befektetések mértéke az ipari szektor esetén exponenciálisan nő. Tavaly a tranzakciók értéke 330 millió eurót – 82,5 milliárd forintot – tett ki.

Andreas Ridder, a CBRE közép-kelet-európai ügyvezető igazgatója szerint a befektetők ma már az európai befektetési piac folytatását látják a közép-kelet-európai fővárosokban.
Az ügyvezető igazgató úgy látja, hogy sok tőke vadászik relatív kis értékű befektetési célpontokra, ami a hozamok csökkenéséhez vezetett régió-szerte a 2005-ös esztendő folyamán. A különbség az első osztályú ingatlanok hozamában Varsó, Prága, Budapest és a hasonló méretű nyugat-európai városok között ma elég csekély és semmi sem utal arra, hogy ez a trend lassulna 2006-ban.

A CBRE felmérése arra is felhívja a figyelmet, hogy a rendelkezésre álló tőke és a hozamok csökkenése a központi európai piacokon együttesen növelik a közvetett befektetések iránti keresletet, különösen azokon a piacokon és szektorokban, amelyek magasabb hozamot kínálnak. Ennek eredményeképpen egyre több ilyen befektető célozza meg a közép-kelet-európai országokat. Ez különösen igaz brit intézményekre, amelyek közül sok növelte a kontinentális Európába irányuló befektetéseiket, figyelembe véve az először indított közvetett befektetéseket ezekre a piacokra.